Google, który zaczął jako prosty projekt wyszukiwarki, znacznie wykracza poza swoje pierwotne założenia. Z okazji tej rocznicy, przedstawiamy kilka ciekawych faktów z jego niezwykłej historii.

Czy wiesz, że Google ma już 25 lata? Tak, ten gigant internetowy powstał w 1998 roku jako prosta wyszukiwarka internetowa. Od tego czasu Google nieustannie się rozwijał i poszerzał swoją ofertę o nowe usługi i produkty. Z okazji urodzin Google, przygotowaliśmy dla ciebie kilka ciekawostek z jego bogatej historii.

Na początek kilka faktów.

  • Google został założony przez dwóch studentów doktoranckich z Uniwersytetu Stanforda, Larry’ego Page’a i Sergeya Brina. Ich pierwotny pomysł na wyszukiwarkę nazywał się BackRub i opierał się na analizie linków między stronami internetowymi.
  • Nazwa Google pochodzi od słowa „googol”, które oznacza liczbę jeden z setką zer. To miało symbolizować ogromną ilość informacji, jaką Google chciał udostępniać użytkownikom.
  • Pierwsza siedziba Google mieściła się w garażu wynajmowanym od Susan Wojcicki, która później została szefową YouTube. Obecnie główna siedziba Google, zwana Googleplex, znajduje się w Mountain View w Kalifornii i zajmuje ponad 60 hektarów powierzchni.
  • Google jest znany z wprowadzania innowacyjnych rozwiązań i eksperymentowania z różnymi projektami. Jednak, użytkownicy zapamiętają Google również z „zabijania” ciekawych projektów, o których w dalszej części wpisu.
  • Google ma też swoją filantropijną stronę i angażuje się w różne inicjatywy społeczne i ekologiczne. Na przykład, Google.org to fundacja, która wspiera organizacje non-profit zajmujące się edukacją, zdrowiem, kryzysami humanitarnymi i równością. Google także inwestuje w odnawialne źródła energii i promuje zrównoważony rozwój.

Jakie ciekawe projekty zamknęło Google.

Google+

Google+ to usługa społecznościowa stworzona przez Google, która została uruchomiona 28 czerwca 2011 roku. Był to kolejny projekt Google, który miał na celu rywalizację z Facebookiem, najpopularniejszym portalem społecznościowym na świecie.

google plus

Poprzednie próby Google, takie jak Google Buzz, Google Wave czy Orkut, nie odniosły sukcesu. 19 września 2012 roku Google+ osiągnął liczbę 400 milionów aktywnych użytkowników.

Google+ oferował wiele funkcji społecznościowych, takich jak profile Google, kręgi znajomych, wideoczaty czy strumienie aktualności. Użytkownicy mogli także łatwo znaleźć i dodać znajomych z kontaktów Google lub połączyć swoje konto z serwisem Picasa Web do przechowywania zdjęć.

Google Wave

Z Google Wave wiązałem duże nadzieje, bo był to jeden z lepszych produktów od giganta. Był jednym z najbardziej innowacyjnych i niezrozumianych projektów Google.

Google Wave to była próba stworzenia nowego sposobu komunikacji i współpracy w internecie, łącząca elementy poczty elektronicznej, czatu, wiki i mediów społecznościowych.

Użytkownicy mogli tworzyć fale, czyli interaktywne konwersacje, do których mogli zapraszać innych uczestników i dodawać różne rodzaje treści, takie jak tekst, zdjęcia, filmy, mapy, ankiety czy gry.

Fale były dynamiczne i aktualizowały się na żywo, a użytkownicy mogli edytować i komentować każdy fragment fali. Google Wave miało być rewolucją w sposobie komunikacji online, ale niestety nie zdobyło wystarczającej popularności i zainteresowania.

Była to aplikacja webowa oparta na HTML 5 mająca umożliwiać komunikację i współtworzenie dokumentów multimedialnych w czasie rzeczywistym. Zamknięcie Google Wave zostało zapowiedziane już w 2010 r., a oficjalnie usługa została zamknięta 30 kwietnia 2012.

Muzyka Google Play

Google Play Muzyka była jednym z pierwszych projektów Google w dziedzinie strumieniowania muzyki, który zyskał wielu fanów.

Jedną z jej największych zalet była funkcja uploadowania własnej kolekcji muzycznej. To oznaczało, że mogłeś zgrywać swoje ulubione płyty CD, przenosić je do Play Muzyka i słuchać ich na dowolnym urządzeniu bezpłatnie, bez konieczności wykupywania abonamentu.

Google dawał ci także opcję kupowania muzyki w sklepie podobnym do iTunes i odtwarzania nabytych piosenek za pomocą tej samej aplikacji.

To nie koniec.

Google uśmierciło zdecydowanie więcej produktów, ale tych trzech brakuje mi najbardziej. Mógłbym tutaj dodać jeszcze Google Reader, ale bardziej odpowiada mi Feedly. Więc po zamknięciu czytnika Google nie będę płakać.

Natomiast boli mnie to, że gigant planuje zamknięcie dobrej aplikacji do podcastów. O tym dowiedzieliśmy się „przed chwilą”. Likwidacja Google Podcast zaplanowana jest na przyszły rok.

Szkoda, że Google zrezygnowało z produkcji własnych Chromebooków. Może nie były to urządzenia dla każdego, ale trzeba przyznać, że miały świetną jakość i możliwości. Były to Chromebooki z najwyższej półki, które mogły konkurować z innymi laptopami.

Google ma też dobre momenty.

Na plus trzeba zaliczyć smartfony Google Pixel, która są zdecydowanie lepszym projektem niż smartfony z Google Play Edition w przeszłości. Oczywiście, tamte wersje też można chwalić, ale gigant przeszedł długą drogę i trzeba ją ocenić bardzo pozytywnie.

Android 14 to jeden z głównych produktów Google, o którym nie można zapominać. Przypominam o najnowszej wersji, ponieważ zbliża się jej ostateczna edycja.

Nie ulega kwestii, że ten system może rywalizować z iOS-em od Apple. Co więcej, niektórzy uważają go nawet za lepszego i trudno im odmówić racji w niektórych aspektach.

Co mylicie?

Jakie są wasze ulubione produkty i aplikacje od Google? Czego nie wybaczycie gigantowi? Jakich aplikacji wam brakuje? Piszcie w komentarzach.

Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane

Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

Skomentuj mój tekst