Google nie zwalnia tempa i już po premierze Chrome 122, przeglądarka Chrome 123 wskakuje do kanału beta. Planowane uruchomienie stabilnej wersji zaplanowano na 13 marca 2024 r., ale już teraz można przyjrzeć się nowościom, które oferuje ta odsłona.

Co nowego w Chrome 123?

Czytnik PDF na Androidzie

Długo oczekiwana funkcja, znana użytkownikom Chrome na komputery – zintegrowana przeglądarka plików PDF – wreszcie zawita na Androida. Dzięki niej, otwieranie plików PDF bezpośrednio z internetu będzie możliwe bez konieczności ich pobierania. To udogodnienie może korzystać z nowej biblioteki Android Jetpack, dostępnej w Androidzie 15, co ułatwi programistom włączanie przeglądarki PDF do aplikacji.

Jeśli chcecie przetestować nową wersję Chrome 123 i spróbować tej funkcji, to powinna znajdować się we flagach:  chrome://flags/#android-open-pdf-inline

Nowy odtwarzacz multimedialny

Chrome 123 odświeża również interfejs użytkownika, wprowadzając odtwarzacz multimedialny w stylu Androida, znany z telefonów Pixel. Zmiany dotyczą m.in. wyglądu paska postępu i rozmieszczenia przycisków odtwarzania, co ma uczynić obsługę bardziej intuicyjną.

google chrome 123 new media player anim

Udostępnianie grup kart

Google ułatwi również dzielenie się grupami kart, nie tylko pojedynczymi linkami. To rozwiązanie ma na celu usprawnienie pracy na wielu urządzeniach, zarówno na Androidzie, jak i na komputerach, oferując większą spójność wizualną i funkcjonalną między platformami.

Walka z niechcianymi powiadomieniami

Chrome 123 wprowadza także opcję łatwego rezygnowania z subskrypcji powiadomień, co pozwoli użytkownikom na szybkie pozbycie się niechcianych alertów jednym kliknięciem. To rozwiązanie ma na celu poprawę komfortu korzystania z przeglądarki.

Jeśli chcecie przetestować nową wersję Chrome 123 i spróbować tej funkcji, to powinna znajdować się we flagach: chrome://flags#notification-one-tap-unsubscribe

Płynne przełączanie między urządzeniami

Nowa funkcja Wznów karty umożliwi kontynuowanie pracy z miejsca przerwania, wyświetlając ostatnie karty z innych urządzeń na stronie nowej karty. Działa to na komputerach, Androidzie i iOS, z możliwością wyłączenia tej opcji.

Wypróbuj Chrome 123 Beta

Jeśli nie możesz się doczekać stabilnej wersji, Chrome 123 Beta jest już dostępna do testowania. Możesz zainstalować ją obok standardowej wersji Chrome, zarówno na komputerze, jak i na urządzeniach z Androidem.

Podoba mi się droga, którą idzie Google ze swoją przeglądarką. Osobiście jednak czekam na funkcję Help me write, która już za chwilę ma być udostępniona użytkownikom w USA. Takie narzędzia przydają mi się najbardziej, zaraz obok czytnika PDF.

A Wy? CO chcielibyście zobaczyć w przeglądarce Chrome lub innej?

Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane

Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

Skomentuj mój tekst