Google ogłosiło, że wprowadza swojego chatbota Bard do Gmaila, Dokumentów i Dysku. Jest to duży krok w stronę integracji sztucznej inteligencji Google z ich usługami. Na pewno wielu użytkowników czekało na ten moment.

Czy jest to bezpieczne?

Integracja Google Bard z naszymi prywatnymi informacjami zawsze będzie budzić pewne wątpliwości. Google nie raz było podejrzewane o nieetyczne zagrywki i tutaj nie dziwię się, że nowość może wydawać się dosyć kontrowersyjna.

Jednak The Verge zaznacza, że gigant nie ma zamiaru zbierać informacji użytkowników z Gmail, Dokumentów i Dysku. Twierdzili tak już wielokrotnie, więc ja wolę poczekać i zobaczyć co się wydarzy.

Z drugiej strony, integracja Google Bard z innymi usługami Google dostępna jest w języku angielskim. Przynajmniej na ten moment, bo gigant planuje wdrożyć tę funkcję w innych językach.

Jak to ma działać?

Plan a trip to the Grand Canyon 1

Nowe funkcje:

 • Łączenie się z aplikacjami i usługami Google: Bard może teraz integrować się z aplikacjami i usługami Google, aby uzyskać bardziej pomocne odpowiedzi. Na przykład, jeśli planujesz podróż, możesz poprosić Barda o pobranie dat, które działają dla wszystkich z Gmaila, wyszukanie informacji o lotach i hotelach w czasie rzeczywistym, zobaczenie wskazówek dojazdu na lotnisko w Mapach Google, a nawet obejrzenie filmów na YouTube z rzeczami do zrobienia – wszystko w ramach jednej rozmowy.
 • Łatwe sprawdzanie odpowiedzi: Możesz teraz użyć przycisku „Google it” Barda, aby łatwiej sprawdzić jego odpowiedzi. Po kliknięciu na ikonę „G” Bard przeczyta odpowiedź i oceni, czy w sieci jest treść, która ją uzasadnia.
 • Tworzenie udostępnionych konwersacji: Możesz teraz budować na rozmowach innych z Bardem. Jeśli ktoś udostępni ci czat Barda za pośrednictwem publicznego linku, możesz kontynuować rozmowę i zadawać Bardowi dodatkowe pytania na ten temat lub wykorzystać go jako punkt wyjścia dla własnych pomysłów.

Jak działa Bard?

Bard jest dużym modelem językowym, który został przeszkolony na ogromnym zbiorze danych tekstu i kodu. Dzięki temu Bard może generować tekst, tłumaczyć języki, pisać różnego rodzaju kreatywne treści i odpowiadać na pytania w sposób informacyjny.

Gdy użytkownik zadaje pytanie Bardowi, Bard najpierw stara się zrozumieć pytanie. Następnie Bard wyszukiwa w swoim zbiorze danych informacji, które mogą być przydatne do udzielenia odpowiedzi. Na koniec Bard generuje tekst, który jest odpowiedzią na pytanie.

Jakie są ograniczenia Barda?

Bard jest nadal w fazie rozwoju, dlatego ma pewne ograniczenia. Na przykład Bard czasami może generować tekst, który jest nie do końca poprawny lub niejasny. Ponadto Bard może nie być w stanie udzielić odpowiedzi na wszystkie pytania.

Nowe funkcje Bard w Polsce.

Google na ten moment nie udostępnia opisanych wyżej nowości w Polsce. Na swojej stronie przedstawia podaje poniższe zmiany, które dotknęły ich sztuczną inteligencję:

 • Aktualizacja: Wasze opinie pomogły nam zwiększyć intuicyjność, pomysłowość i responsywność Barda. Niezależnie od tego, czy chcesz popracować nad czymś dla rozrywki, rozwijać kreatywność, zacząć od jednego języka i kontynuować w dowolnym z ponad 40 innych, poprosić o szczegółową pomoc w kodowaniu lub poznać nowe tematy z różnych punktów widzenia, Bard pomoże Ci to zrobić z jakością i rzetelnością, jakiej dotąd jeszcze nie miał.
 • Powód: wierzymy w szybką iterację i udostępnienie światu najlepszych funkcji Barda. Dzięki opiniom użytkowników możemy udostępnić wszystkim najlepszą do tej pory wersję Barda, która będzie służyła jeszcze większą pomocą osobom w różnych językach i krajach na całym świecie.

Sprawdzaj odpowiedzi Barda dzięki funkcji Wyszukaj w Google (wersja 2)

 • Aktualizacja: dzięki wyszukiwarce Google możesz sprawdzać generowane przez AI odpowiedzi Barda – wystarczy, że klikniesz przycisk [G]. Jeśli istnieje możliwość sprawdzenia jakiegoś stwierdzenia, zostanie ono wyróżnione w odpowiedzi Barda. Możesz je wówczas kliknąć, aby uzyskać więcej informacji (funkcja dostępna jest na razie w angielskiej wersji językowej).

  Uwaga: podane linki prowadzą do treści znalezionych przez wyszukiwarkę, ale nie oznacza to, że Bard korzystał z nich, udzielając Ci odpowiedzi.
 • Powód: użytkownicy korzystają z narzędzi AI, aby łatwiej analizować złożone tematy. Dlatego ważne jest, aby korzystając z Barda, mogli oni mieć większą pewność co do wiarygodności informacji generowanych przez AI.

Kontynuuj rozmowy, które ktoś Ci udostępnił

 • Aktualizacja: gdy ktoś udostępni Ci rozmowę z Bardem, korzystając z funkcji udostępniania linków publicznych, możesz kontynuować tę rozmowę na swoim koncie i wykorzystać jej dotychczasową treść.
 • Powód: praca innych jest dla nas często inspiracją, a im więcej ciekawych pomysłów zobaczymy, tym większe mamy szanse, aby wpaść na coś naprawdę innowacyjnego. Dlatego ułatwiamy użytkownikom wykorzystywanie rozmów udostępnianych przez innych – być może zainspirują one kreatywne działania.

Więcej funkcji jest teraz dostępnych we wszystkich obsługiwanych językach

 • Aktualizacja: możesz przesyłać obrazy za pomocą Obiektywu Google, otrzymywać odpowiedzi w formie obrazów z wyszukiwarki Google i modyfikować odpowiedzi Barda, tak aby były prostsze, dłuższe, krótsze, bardziej profesjonalne lub bardziej swobodne – we wszystkich obsługiwanych językach.
 • Powód: opcja dostosowania odpowiedzi do własnych potrzeb ułatwia proces twórczy. Możliwość użycia obrazów jako promptów pozwoli jeszcze bardziej rozwijać kreatywność, a otrzymywanie obrazów jako elementu odpowiedzi może ułatwić realizację pomysłów.
Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane

Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

Skomentuj mój tekst