Mozilla Firefox jest jedną z najlepszych przeglądarek dostępnych na rynku. Jego największym konkurentem jest Google Chrome i powoli Microsoft Edge. Co łączy te przeglądarki? Brak możliwości instalowania rozszerzeń.
A jaka jest najlepsza przeglądarka na Androida? Możecie zobaczyć 11 moich propozycji i wybrać coś dla siebie.
Spis treści:
Mozilla Firefox i dodatki.
Kiedyś w przeglądarce Firefox było można wybierać pośród wielu dodatków, ale jakiś czas temu zdecydowano się na zmiany. W 2020 roku Mozilla wprowadziła nowy projekt w przeglądarce o nazwie Fenix. To wszystko zmieniło i dostęp do dużej bazy rozszerzeń poszedł w zapomnienie.
Rozszerzenia zastąpiono dodatkami, ale to nie jest to samo. Przynajmniej jeśli chodzi o ilość i dostępność. Dodatków mamy zaledwie kilka. Jasne, są blokery reklam i blokery pozwalające chronić prywatność, ale brakuje wielu innych przydatnych rozszerzeń. Najbardziej brakuje rozszerzenia pozwalającego tłumaczyć strony.
Jak włączyć dodatki w Firefox:
- Otwórz przeglądarkę Firefox na swoim urządzeniu z systemem Android.
- Kliknij na ikonę menu (trzy kropki) w prawym górnym rogu ekranu.
- Wybierz opcję „Dodatki”. Zostaniesz przeniesiony do strony z rozszerzeniami i dodatkami.
- Przeglądaj dostępne rozszerzenia i dodatki oraz wybierz te, które Cię interesują.
- Aby zainstalować rozszerzenie lub dodatek, kliknij na niego, a następnie na przycisk „Dodaj do Firefoksa”.
- Po dokonaniu instalacji, możesz uruchomić lub skonfigurować rozszerzenie lub dodatek według własnych preferencji.
Pamiętaj, że nie wszystkie rozszerzenia dostępne na wersji przeglądarki desktopowej będą również dostępne na Androidzie. Niektóre rozszerzenia mogą być zoptymalizowane tylko dla wersji na komputery.
Rozszerzenia w mobilnym Firefox!
Przedwczoraj trafiła do nas ważna informacja, która została udostępniona na oficjalnej stronie Mozilli. Dzięki niej dowiadujemy się, że mobilna przeglądarka FIrefox otrzyma możliwość instalacji rozszerzeń! Dzięki temu stanie się największą przeglądarką na Androida, która obsługuje otwarty ekosystem rozszerzeń.
„W najbliższych miesiącach Mozilla uruchomi wsparcie dla otwartego ekosystemu rozszerzeń na Firefoksa dla Androida na addons.mozilla.org (AMO). Ostateczną datę premiery ogłosimy na początku września, ale można się jej spodziewać przed końcem roku.” (blog.mozilla.org)
Firefox staje się coraz silniejszy!
Z jakiej przeglądarki korzystacie w swoich smartfonach i komputerach? Kiedyś byłem fanem Chrome, ale po jakimś czasie nie było mi z nimi po drodze. Szczególnie jeśli chodzi o politykę prywatności i podejście do blokowania reklam. Żeby nie było, nie jestem zwolennikiem całkowitego blokowania reklam, bo dzięki nim wielu twórców ma za co pisać. Jednak, wystarczy wejść na taki portal jak Wykop, Sport, Android.com.pl i wiele podobnych, które zasypane są reklamami, a szukanie tekstu pomiędzy nimi mnie nie bawi.
Później była przeglądarka od Mozilli i był to najlepszy wybór. Co prawda, zdarzały się strony, które były źle wyświetlane, ale było ich niesamowicie niewiele. Jednak najbardziej przeszkadzał mi brak rozszerzeń. Brakowało mi możliwości tłumaczenia stron. Dużym plusem jest dodatek blokujący reklamy, który działa doskonale.
Na ten moment, moją główną przeglądarką jest Microsoft Edge. Nie jest to idealne rozwiązanie, bo moim zdaniem jest przeładowane niepotrzebnymi funkcjami. Szczególnie w przypadku wersji na komputery. Jednak, posiada blokery reklam w wersji komputerowej, ma wbudowaną funkcję tłumaczenia w mobilnej wersji i komputerowej. No i wersja na smartfony również ma wbudowaną opcję blokowania reklam.
Wbudowane tłumaczenie stron w Firefox 117.
Mozilla ponownie może być moim pierwszym wyborem jeśli wprowadzi rozszerzenia do siebie. Jest jeszcze kolejna nowość, którą już testują i pojawi się w wersji 117. Jest to wbudowana funkcja tłumaczenia w przeglądarce Firefox na komputery. Jest to coś, czego nie widzieliśmy do tej pory w przeglądarkach.
Tłumaczenie w Firefox, jak to przystało na Mozillę, szanuje prywatność użytkowników i jest wykonywane lokalnie. Ta ostatnia część mnie trochę zaskakuje, ale tak twierdzą na omg!ubuntu. Dlatego tak wolno wszystko chodzi. Ze względu na wczesną fazę funkcjonalności i ze względu na to, że wszystko odbywa się po stronie użytkownika. Ciekawe.