W sierpniu tego roku Mozilla informowała, że w nadchodzących miesiącach uruchomi wsparcie dla otwartego ekosystemu rozszerzeń w Firefoksie dla Androida. Dodatki mają pojawić się na stronie na addons.mozilla.org (AMO). Z kolei na początku tego miesiąca otrzymaliśmy kolejną świetną wiadomość, która pojawiła się na blogu Mozilla.

Według najnowszych informacji od firmy Firefox 120 ma oferować ponad 200 rozszerzeń na Androida. To znacznie mniej niż w wersji na komputery, która oferuje prawie 40000 rozszerzeń. Niemniej jednak Firefox na Androida będzie przodować pod względem dostępności dodatków. Tym bardziej, że ilość dodatków powinna rosnąć.

Na ten moment Firefox obsługuje tylko niewielką ilość dodatków, przynajmniej domyślnie. Są one bardzo dobrej jakości i przydatne, ale ilość może nie przekonywać nowych użytkowników. Firefox wygrywa z Chrome na wielu polach, ale przeglądarka Google jest bardziej popularna i nie dziwię się, że mamy taki stan rzeczy. Chrome jest domyślnie instalowany na wielu smartfonach, a to daje mu ogromną przewagę. Jeśli jednak szukacie i zastanawiacie się, jaka jest najlepsza przeglądarka na Androida, to stworzyłem mały przewodnik.

add custom add on collection firefox 8

Istnieje jeszcze inny sposób dodawania rozszerzeń w Firefoxie. To rozwiązanie jest dostępne od dawna i cieszy się popularnością, bo daje dostęp do bardzo popularnych dodatków, w tym do Tłumacza Google. Jednak ta metoda wymaga pobrania Firefox Beta i stworzenia własnej kolekcji dodatków. Nie jest to skomplikowane działanie, ale również nie jest skierowane do wszystkich. W pierwszej kolejności spojrzałbym na oficjalne dodatki, które oferuje Mozilla i partnerzy. Są one niesamowicie przydatne. Jeśli jednak uznacie, że nie ma tam kilku interesujących pozycji, to dopiero wtedy rozważcie kolejny etap.

Jak zainstalować dowolne rozszerzenie dodatku w Firefoksie na Androida? Ładnie to opisano na blogu Android Police i z tym poradnikiem powinien poradzić sobie każdy, nawet nie znając języka angielskiego.

Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane

Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

Skomentuj mój tekst