Dokumenty, Arkusze i Prezentacje Google otrzymają nowy wygląd na Androidzie. Google poinformowało o tym kilka dni temu na swoim blogu i postanowili umieścić jedną grafikę z podglądem Dokumentów Google. Nie zaprezentowali wyglądu Arkuszy i Prezentacji, ale przynajmniej wiemy, jak będą wyglądać Dokumenty.

dokumentyGoogle
Nowy wygląd Dokumentów Google

Jest to duża zmiana, bo obecna wersja aplikacji zaprojektowana jest całkiem inaczej. W tej chwili pasek narzędzi dokumentów znajduje się na dole ekranu, a w nowej wersji przeniesiono go na górę. Komentarze użytkowników będą pojawiać się obok tekstu, a nie w oddzielnym oknie, jak to ma miejsce teraz.

Screenshot 20230822 074626
Obecny wygląd Dokumentów Google

Jednak najważniejszą zmianą jest możliwość wstawiania inteligentnych elementów. Google informuje, że to dotyczy Arkuszy, ale mam nadzieję, że wprowadzą również szybkie menu w Dokumentach. W Arkuszach działą to podobnie. Wstawiacie „@” i szybko możecie dodać ważne elementy.

W Arkuszach Google możesz wstawić elementy inteligentne, aby dodać informacje o:

  • użytkownikach z adresami e-mail w Gmailu lub Google Workspace;
  • innych plikach Dokumentów, Arkuszy lub Prezentacji Google;
  • wydarzeniach w Kalendarzu Google;
  • miejscach i wskazówkach dojazdu na mapie;
  • elementach Finansów Google;
  • filmach w YouTube.

W Dokumentach Gogle mamy z kolei dostęp do szybkiego menu poprzez wpisanie „@”. To jest coś, czego mi najbardziej brakuje w mobilnej aplikacji Dokumentów Google. W wersji komputerowej potrafi znacznie ułatwić pracę.

Dokument bez tytulu Dokumenty Google
Szybkie menu w Dokumentach Google

Grafika z nowym wyglądem Dokumentów Google prezentuje się dobrze. Interfejs jest odświeżony i jest on zgodny z tym, co widzimy na komputerze, a to jest ważne. Jednak zastanawia mnie jedno. Czy to wszystko pomieści się na ekranie smartfona? Nie wydaję mi się. Mam wrażenie, że grafika prezentuje aplikację z tabletów.

Wydaję mi się, żę nowa aplikacja będzie skalowana pod względem ekranu, bo nie wyobrażam sobie takiej ilości informacji na ekranie smartfona. Nawet bym nie chciał mieć wyświetlonych komentarzy obok tekstu. Wiem, że pewnie dałoby się je wyłączyć, ale obecna wersja mi bardziej odpowiada, przynajmniej z komentarzami. Cieszę się, że pasek narzędzi przeniesiony jest na górę i zaczynają wprowadzać inteligentne funkcje, które znane są z desktopowych wersji.

Nowa wersja powinna zacząć pojawiać się w ciągu kilku najbliższych tygodni. Aplikację Dokumentu Google możecie pobrać za darmo ze sklepu Google Play.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.docs.editors.docs

Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane

Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

Skomentuj mój tekst