To może Cię zainteresować:

Jest to ciągle rozwijany cykl o dobrych i darmowych aplikacjach na Androida. Większość z nich to aplikacje open source, które są również dostępne poza sklepem Google Play. Dlatego warto też znać oprogramowanie F-Droid.

Screenshot 2021 11 02 at 14 12 16 Loop Habit Tracker F Droid Free and Open Source Android App Repository

Nawyki (Loop Habit Tracker) w repozytorium F-Droid.

Aplikacja FOSS.

Nigdy nie korzystałem z tego typu programów, bo bardziej byłem przyzwyczajony do ustawiania sobie przypomnień i notatek w aplikacji Tasks. Wspominałem o niej we wpisie o ciekawych aplikacjach FOSS. Jeśli jednak wolicie bardziej szczegółowe planowanie swojego dnia, tygodnia lub miesiąca, to aplikacja Nawyki (Loop Habit Tracker) spełni swoje zadania. Co więcej, jest to całkowicie darmowa i otwarta aplikacja, ale nie sprawia takiego wrażenia. Wiele osób słysząc o aplikacjach open source od razu widzi interfejs z lat 90, toporne działanie i dwie funkcje na krzyż. Zainstalujcie i zobaczcie jakie możliwości ma ta aplikacja. Dzięki niej poznacie siebie bardziej i zobaczycie, że pozytywne nawyki można wyrobić sobie w bardzo prosty sposób.

Menedżer plików (File Manager Pro) w repozytorium F-Droid.

Aplikacja FOSS.

Kolejny darmowy i bardzo dobry menedżer plików. W sumie jest to mój pierwszy wybór i nic mi w nim nie brakuje. Ale muszę dodać, że nie wykonuję skomplikowanych czynności z poziomu smartfona. Tworzę, usuwam katalogi, kopiuję pliki lub usuwam ich większą ilość. Do tego typu zadań i pewnie jeszcze bardziej skomplikowanych w zupełności się nadaje.

Screenshot 2021 11 02 at 14 16 41 MoneyWallet F Droid Free and Open Source Android App Repository

Moneywallet w repozytorium F-Droid.

Aplikacja FOSS.

Aplikacja do zarządzania budżetem. Nie jestem targetem takich rozwiązań i nie będę wysilać się na opis bazując na swoich doświadczeniach. Wiem tylko, że jest bardzo ceniona wśród użytkowników i trzeba o niej wspomnieć. Jak na darmowy produkt, jest to bardzo rozbudowane narzędzie i warto poznać jego możliwości.

Pure writer w Google Play.

Aplikacja freemium.

Jest to moje małe odkrycie. Jeśli jednak jesteś osobą, która dużo pisze na smartfonie, to mogłeś już trafić na tę aplikację. Z Pure Writer to dziwna historia. Jakiś czas temu przeglądałem dużo wpisów dotyczących minimalistycznych programów do pisania, ale żaden z nich nie wspominał o tym rozwiązaniu. Co kilka miesięcy sprawdzam sobie, czy na rynku pojawiły się ciekawe produkty z tej kategorii. Muszę przyznać, że na Pure Writer trafiłem przypadkiem, oglądając rekomendacje na Youtube. Jakiś typ przedstawiał kilka ciekawych aplikacji open source.

Niestety, brakuje tutaj normalnego programu na komputery, ale o tym i o innych aplikacjach tekstowych popełniłem ten wpis:

Piękne i minimalistyczne programy do pisania.

Tutaj aplikacje FOSS z poprzedniego wpisu.

Osoby znający skrót FOSS powinny też kojarzyć aplikację F-Droid. Jest to alternatywa dla Google Play i warto poznać te repozytoria, bo znajdziecie tam kawał dobrych, darmowych i otwartych aplikacji. Wystarczy wejść na stronę F-Droid i zainstalować “sklep” z pliku APK: https://www.f-droid.org.

W zestawieniu znajdą się też aplikacje, które są już znane większości użytkownikom, ale warto o nich przypomnieć. Poniższa lista zawiera również aplikacje z Google Play.

  • VLC (Google Play)

Tego odtwarzacza nie trzeba przedstawiać.

Dla mnie najładniejszy odtwarzacz muzyczny. Wiem, że większość osób korzysta teraz tylko ze Spotify i Youtube Music. Sam mam abonament w tym drugim. Jednak mam również swoją dyskografię, na własność, którą odtwarzam w tej aplikacji. Mniej internetu, mniej baterii, ładniejszy wygląd. Czego chcieć więcej?

W skrócie to Youtube bez reklam i z odtwarzaniem przy wyłączonym ekranie. Aplikacja pozwala przeglądać zasoby Youtube z poszanowaniem prywatności. Niestety, ale brak tutaj opcji zalogowania na konto. Oczywiście, warunki tego zabraniają, ale można za to importować swoje subskrypcje. Aplikacja pozwala na korzystanie z zasobów SoundCloud i innych serwisów.

Jeden z najlepszych komunikatorów na rynku. Chodzi mi o to, że jest to jedna z najlepszych alternatyw dla Messengera, Whatsapp i Telegrama. Akurat z tym ostatnim mam niewiele do czynienia, bo większość znajomych siedzi w Messenger i Signal. Wysoki poziom prywatności i bezpieczeństwa, a do tego większość potrzebnych funkcji.

Bardzo przyjazna dla oka aplikacja pogodowa. Zdecydowanie ładniejsza od większości popularnych rozwiązań, w tym płatnych.

Dla mnie najlepsza aplikacja do zarządzania hasłami w systemie. Można korzystać na PC i w Androidzie. Są rozszerzenia do każdej przeglądarki. Dzięki temu migracja na inne rozwiązania nie stanowi problemu. Jest to jednak z najlepszych aplikacji na świecie.

Poprzednio korzystałem właśnie z tego narzędzie. Kolejny dobry bank na hasła.

Szybka, ładna i bardzo prosta nawigacja. Spełnia proste zadania.

Jeśli szukasz bardziej rozbudowanej mapy offline, to warto przyjrzeć się tej aplikacji. Obok Locus Map i Mapy.cz są to najlepsze mapy na Androida.

W Google Play znajdziecie tysiące aplikacji do zarządzania zadaniami. Jednak Tasks.org jest jedną z ładniejszych i co najważniejsze darmowych. Otwarta i darmowa aplikacja, która jest w dodatku bardzo ładna. Jedyna aplikacja, która zajmuje u mnie miejsce na głównym pulpicie w formie widgetu.

Świetna aplikacja do notatek. Na plus zaliczam wersję na Androida i Linuksa.

Bardzo dobry i popularny klient poczty. Popularny wśród fanów darmowego i otwartego oprogramowania.

Chyba najlepsza aplikacja do wiadomości SMS. Tutaj pojawia się opcja płatna, która pozwala na synchronizowanie wiadomości. Opłata jest za pracę programisty i może być jednorazowa. Około 30 złotych jednorazowej opłaty za taką aplikację to chyba sprawiedliwa cena. Ale sami oceńcie.

To taki Norton Commander lub, jak ktoś woli, Total Commander na Androida.

Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane

Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

Skomentuj mój tekst