Kilka dni temu opisywałem, jak wydłużyć czas pracy smatfona. Przyszedł czas na sprawdzenie ustawień zasilania w laptopie. Jak wydłużyć czas pracy baterii w komputerze? Jest kilka sposobów i tutaj Windows 11 radzi sobie z tym bardzo dobrze. Microsoftowi można zarzucać wiele rzeczy, że ogranicza użytkowników, że trzeba kombinować z przesuwaniem paska zadań. Jednak, w kwestii zarządzania energią poradzili sobie doskonale.

Jak skonfigurować gesty touchpada w Windows 11.

Jak przesunąć pasek zadań w Windows 11.

Jedynym systemem, dzięki któremu zbliżyłem się czasem pracy do Windowsa 11 jest Fedora Gnome. Chodzi oczywiście o czas pracy na jednym cyklu baterii.

Istnieje wiele opcji, aby wydłużyć żywotność baterii laptopa. Jedną z nich jest wyłączenie aplikacji, które uruchamiają się podczas startu systemu. Jednak, najlepiej skorzystać z różnych trybów zasilania, a w szczególności z trybu „najwyższa wydajność zasilania”. Chociaż, tryb zrównoważony również dobrze działa i często z niego korzystam.

Zrzut ekranu 2023 06 25 215320

Bardzo dobrym krokiem jest też włączenie oszczędzania baterii. Możecie to zrobić z poziomu ustawień lub z poziomu paska zadań. Jest też opcja ustawienia automatycznego uruchomiania oszczędzania baterii, w zależności od poziomu naładowania baterii.

Zrzut ekranu 2023 06 25 215745

Oszczędzanie baterii wyłącza niektóre zadania w tle w systemie Windows 11, takie jak synchronizacja poczty e-mail i kalendarza. Jest to szybki i łatwy sposób, aby laptop działał dłużej po naładowaniu, choć ma pewne potencjalne wady, takie jak brak niektórych powiadomień i ogólnie gorsza wydajność. Po wyjęciu z pudełka oszczędzanie baterii jest ustawione tak, aby włączało się, gdy poziom naładowania baterii osiągnie 20% lub niższy, ale można go skonfigurować tak, aby działał w zależności od potrzeb.

Inne ustawienia zasilania w celu oszczędzania baterii

Oprócz korzystania z oszczędzania baterii istnieje kilka innych ustawień, które można dostosować, aby poprawić żywotność baterii laptopa. Jeśli chcesz wydłużyć żywotność baterii bez straty na wydajności i pomijaniu powiadomień możesz jeszcze:

  • zmniejszyć jasność ekranu,
  • monitorować aplikacje w tle,
  • zmienić ustawienia usypiania,
  • sprawdzić zalecenia dotyczące energii (ustawienia),
  • obniżenie częstotliwości odświeżania (w niektórych laptopach).

Zrzut ekranu 2023 06 25 220616

Trzeba przyznać, że Windows przeszedł długą drogę jeśli chodzi o zarządzanie energią. Kiedyś trzeba było się mocno napocić żeby odpowiednio ustawić zasilanie, albo skorzystać z zewnętrznych programów. Teraz wystarczy kilka kliknięć i czas pracy na baterii od razu się wydłuża.

Muszę przyznać, że jestem bardzo pozytywnie zaskoczony po przesiadce z systemu Fedora. Czas pracy na jednym ładowaniu jest bardzo zbliżony, a trzeba pamiętać, że Fedora nie ma uruchomionych tylu procesów. Do tego środowisko Gnome jest chyba mniej wymagające od tego w Windowsie. Ludzie w Microsoft wykonali kawał dobrej roboty.

Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane

Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

Skomentuj mój tekst