Reklama

Reklama Tracking Image Advertisement Tracking Exactag Tracking Adnxs Tracking

Czasami lubię ocenić jakiś lokal lub miejsce na Mapach Google. Nie robię tylko wtedy, kiedy ktoś mnie zdenerwuje lub chcę wystawić negatywną recenzję przez kiepskie jedzenie. Jednak, tym razem tak się stało, ale Google nie pozwoliło mi wystawić opinii powołując się na treści naruszające zasady Google.

Oto co dokładnie napisano:

Nie opublikowano
Te treści mogą nie być zgodne z naszymi zasadami. Kliknij szczegóły, aby dowiedzieć się, co możesz zrobić.

Po wejściu w szczegóły pojawia się taki oto komunikat:

Zrzut ekranu 2023 07 27 134934

Dziwne, bo żadnych takich treści nie znajduję w swojej opinii. Jest to normalna, krótka recenzja kiepskiego jedzenia połączonego z kiepską obsługą i podejściem do konsumenta. Nic więcej, żadnych obraźliwych treści, żadnych teksów personalnych, tylko opis jedzenia i ceny posiłków. Niestety, ale Google stwierdziło, że opisywany lokal ostatnio zbiera takie właśnie recenzje i postanowiło wyłączyć publikowanie nowych. Dlaczego?

Zrzut ekranu 2023 07 27 135046

Jest to bardzo nieuczciwe podejście i już tłumaczę dlaczego tak myślę. Wyobraźcie sobie, że otwieracie restaurację w bardzo popularnym mieście – nazwijmy je Karpacz. Otwieracie ją przed sezonem i zbieracie kilkanaście pozytywnych opinii. Przez najbliższy sezon i zaraz po nim jeszcze się staracie i macie już dużo pozytywnych recenzji. Nagle przychodzi ten wymarzony sezon z tysiącami podróżnych, którzy stwierdzili, że pójdą do polecanej restauracji. Wy nagle stwierdzacie, że macie już wyrobioną „markę” i tniecie koszty. Obsługa zarabia mniej, dajecie gorszej jakości produkty, stawiacie na szybkość, a nie jakość.

Wtedy wkraczają wkurzeni klienci i postanawiają dać upust na Mapach Google. Chcą wystawić negatywne recenzje restauracji, której się należy. Jednak, Google postanawia wyłączyć im taką możliwość. Co się wtedy dzieje? Działacie dalej w takim modelu z kiepskim podejściem do klienta, a oceny macie zachowane wysokie. Google Cię broni, a inni nie mogą ostrzec przed kiepskim jedzeniem. Piękny mechanizm.

Zrzut ekranu 2023 07 27 135222

Nie twierdzę, że w innych przypadkach jest on zły. Bo nie jest i wystarczy pomyśleć o nieuczciwej konkurencji, która chciałaby hurtowo wstawić wam złe opinie. Jednak, nie wiem dlaczego Google blokuje możliwość oceniania lokalnym przewodnikom, którzy osiągnęli jakiś poziom. Po co ta cała punktacja, rekomendacje, recenzje, zdjęcia i algorytmy?

Jedynym wyjściem z całej sytuacji jest odwoływanie się od zablokowanej opinii. Możecie to zrobić poprzez tę stronę https://support.google.com/local-guides/contact/local_guides_appeal. Czy to coś daje? Niektórzy twierdzą, że nie. Użytkownik na Wykopie napisał, że odwoływanie nic nie pomogło, a jego przypadek jest jeszcze bardziej ciekawy, bo firmy oceniał pozytywnie.

Zrzut ekranu 2023 07 27 151514

Nie widzę innego sposobu odwołania się i szczerze pisząc, nawet nie mam ochoty szukać. Nie mam ochoty zagłębiać się i prosić Google żebym mógł oceniać na ich mapach. To my tworzymy (użytkownicy) te mapy i aż dziwne, że Google ma takie podejście. No, może przesadziłem, że to jest dziwne. Google ma słabe podejście do swoich klientów w większości przypadków. Nawet będąc klientem Google One nie mam możliwości skorzystania z innego formularza, pomocy w tej sprawie.

Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane

Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

4 komentarze

  1. Do mnie bez przerwy przychodzą maile z prośbami od google o dodanie opinii. Oczywiście chcąc wspomóc innych klientów robiłem to dość często starając się aby były obszerne i zgodne z prawdą poświęcając na to swój czas. Jak się okazało wiele opinii zostało przez google zablokowanych. Jak by ktoś splunął mi w twarz się poczułem. Google jest identyczne jak wolność słowa w Rosji czy chinach. Totalny brak szacunku do klientów i same kłamstwa.

  2. Ostatnio doświadczyłem podobnego przypadku. Napisałem konstruktywną opinię bez wulgaryzmów oraz innych treści naruszających zasady, a mimo tego moja opinia została odrzucona. Niestety, ale najwyraźniej widać że trzeba podchodzić z dystansem do opinii na mapach Google, które chyba stają się coraz mniej wiarygodne.

  3. Dokładnie po to się ocenia żeby następny klient wiedział czy może zaufać czy nie danej firmie. A jeśli tylko dobre opinie są chronione to po co bawić się w tę opinię.

Skomentuj mój tekst