Jeśli szukasz profesjonalnego i darmowego programu do obróbki zdjęć RAW, to Darktable może być idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. Darktable to otwartoźródłowy edytor zdjęć RAW, który oferuje zaawansowane narzędzia do korekcji kolorów, redukcji szumów, poprawy ostrości, retuszu i wiele więcej. Darktable jest dostępny dla systemów Linux, Windows i macOS, a jego najnowsza wersja 4.4 wprowadza wiele ciekawych nowości i ulepszeń.

Warto też spróbować programu Rawtherapee. Mi bardziej odpowiada ten drugi, ale doceniam również Darktable i rozumiem fanów tego programu. Nic nie stoi na przeszkodzie żeby używać ich na przemian. Obydwa są w pełni darmowe i otwarte.

Nowe funkcje w darktable 4.4 obejmują możliwość definiowania wielu automatycznie stosowanych ustawień wstępnych dla jednego modułu przetwarzania, odnowione domyślne parametry różnych modułów przetwarzania, domyślne parametry oparte na metadanych obrazu dla wielu modułów. Została całkowicie przebudowana funkcjonalność rysowanej maski  z dużą liczbą zmian i poprawek.

Funkcja korekcji obiektywu otrzymała wsparcie dla plików DNG, regiony XMP są teraz poprawnie przekształcane z metadanych, kod próbnika kolorów został całkowicie zmieniony, kod obliczeniowy histogramu został zmodernizowany i naprawiono liczne błędy.

Darktable 4.4 to potężny i wszechstronny edytor zdjęć RAW, który z pewnością zaspokoi potrzeby zarówno amatorów, jak i profesjonalistów fotografii. Jeśli chcesz wypróbować darktable 4.4, możesz pobrać go za darmo ze strony www.darktable.org. Zachęcamy też do odwiedzenia oficjalnej strony programu, gdzie znajdziesz więcej informacji, poradniki, galerie i forum użytkowników.

 

 

 

Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane

Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

Skomentuj mój tekst