Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane

7 grudnia 2020 – start usługi Google Stadia w Polsce. Moją pierwszą reakcję na ten temat możecie przeczytać tutaj.

Co to jest Google Stadia?

Usługa domyślnie nazywała się Project Stream. Najprościej pisząc, Google Stadia pozwala na granie w chmurze, bez potrzeby kupowania droższego sprzętu. Użytkownicy ze starszymi komputerami, smartfonami i tabletami powinni być zainteresowani szczególnie. Dodatkowo gry można strumieniować na TV i wykorzystywać dedykowane kontrolery. Najczęściej wykorzystywanymi kontrolerami są: od Google, od Xboxa i od Playstation.

Niestety, jak to często bywa z Google, tak teraz też nas nie rozpieszcza. Dedykowany kontroler do Stadia jest dostępny, ale tylko poza granicami Polski.

#reklama
google stadia kontroler

Jak sprawdzić działanie Google Stadia?

Na szczęście Google daje miesięczny okres próbny, podczas którego można sprawdzić ciekawą paczkę gier. Po tym czasie subskrypcja Stadia Pro kosztuje 39 złotych miesięcznie. Opłacając abonament możecie spodziewać się sporej dawki gier co miesiąc. Czy są warte tej subskrypcji? Moim zdaniem tak, bo trzeba pamiętać, że w tym samym czasie opłacacie bibliotekę gier i tak jakby sprzęt, na którym odpalone są gry.

Czym się różni darmowe konto Stadia od Google Stadia Pro?

Google pozwala również korzystać z darmowego konta. Oczywiście muszą być różnice w jakości, bo inaczej płatna wersja nie miałaby sensu. W Google Stadia Pro otrzymujemy jakość 4K, HDR i dźwięk 5.1. Do tego dostęp do wspomnianej biblioteki gier.

Zastanawiasz się więc co daje darmowe konto?

Czy jak kupię grę w Google Stadia, to mogę grać bez konta Stadia Pro?

No i właśnie tutaj dochodzimy do ciekawego momentu. Kupując grę ze sklepu Google Stadia można grać w nią nawet bez konta Stadia Pro. Nie będzie to ta sama jakość, ale wielu osobom wystarczy do grania na laptopie.

Screenshot 20201213 093220

Cyberpunk 2077 za 159 złotych.

Hit ostatnich dni może być jeszcze tańszy. Google oferuje kod rabatowy 40 zł na zakup pierwszej gry w Google Stadia. Dzięki temu można kupić Cyberpunk 2077 w ciekawej cenie.

cyberpunk stadia 2

Jak wygląda na komputerze? Osobiście używam laptopa Acer Swift 3 SF314-58 (to nie jest afiliacja). Sprzęt nie jest najgorszy, ale daleko mu do laptopów dla graczy. Nie posiadam konsoli, nie zamierzam wydawać pieniędzy na mocniejszą jednostkę, a więc jestem targetem Google Stadia.

Na tym sprzęcie Cyberpunk 2077 działa bardzo dobrze. W sumie byłbym bardzo zaskoczyny gdyby było inaczej. Czasami widać spadek klatek na sekundę, ale mogę to zrzucić na słabe połączenie internetowe od Inea.

Screenshot 20201213 093249

Google Stadia na smartfonie? Da się, ale nie pokroju Cyberpunk 2077. Przynajmniej bez dodatkowych kontrolerów. Tutaj bez gamepada nie warto podchodzić. Co prawda, na ekranie pojawiają się przyciski jak z padów, ale korzystanie z takiego rozwiązania jest słabe.

Gry, które pojawiają się w miesięcznej subskrypcji można śmiało uruchamiać na smartfonie. W większości są one grywalne i nie ma z nimi problemów. Jeśli jednak myślicie o graniu w Cyberpunk 2077 na smartfonie, to mocno odradzam. Przynajmniej bez dodatkowych kontrolerów.

Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

Skomentuj mój tekst