Reklama

Reklama Tracking Image Advertisement Tracking Exactag Tracking Adnxs Tracking

Kilka miesięcy temu producent System76 ogłosił prace nad swoim środowiskiem graficznym. Będzie ono nawiązywać do Cosmic – rozwiązania, które obecnie dostępne jest w systemie Pop!_OS. Tylko, że obecnie bazuje na środowisku Gnome, a docelowo ma się od niego odcinać i nowe rozwiązanie pisane jest w języku Rust. Po ogłoszeniu tej wiadomości nie brakowało głosów, które krytykowały takie podejście producenta. Krzyczano, że nie potrzebujemy więcej środowisk graficznych, że zrobi się jeszcze większy bałagan na rynku. I tak dalej, i tak dalej. Moim zdaniem jest to kompletna bzdura, bo im więcej dostępnych rozwiązań, tym lepiej dla użytkowników. Dzięki temu mamy wybór różnych opcji na każde urządzenie. Oczywiście, w idealnym świecie programiści mogliby skupić się na jednym projekcie i stworzyć jeden super system z super świetnym środowiskiem graficznym. Jednak pewnie nawet wtedy mielibyśmy osoby, które potrzebują innych rozwiązań i stworzą coś świeżego. Takie są plusy systemów open source, że każdy może stworzyć coś dla siebie i ja to doceniam.

Wracając do nowego systemu Pop!_OS.

porownanie gnome cosmic
Po lewej nowe środowisko Cosmic. Po prawej obecne środowisko Cosmic na Gnome.

Wiele osób czeka z niecierpliwością na efekty. Od kilku dni w sieci pojawiają się pierwsze grafiki nowego środowiska Cosmic. Oczywiście, nowy system nie jest jeszcze gotowy, bo na to potrzeba zdecydowanie więcej czasu. Jednak już teraz możemy przyjrzeć się jak może wyglądać propozycja od System76 i moim zdaniem prezentuje się apetycznie. Na szczęście nawiązuje do obecnego środowiska, które jest bardzo ładne i użyteczne. Korzystałem z Pop!_OS przez jakiś czas i mogę polecić ten system na komputer. Jeśli zastanawiasz się jakiego Linuksa zainstalować na komputerze, to na blogu znajdziesz kilka propozycji. Ja mogę potwierdzić, że ten system jest godny polecenia.

Na nowych zrzutach ekrany, które pojawiły się na blogu edfloreshz widać już pierwsze efekty. Autor zaznacza, że system nie jest gotowy do użytku, a grafiki pokazują wstępne prace i to jest raczej logiczne. Prace nad nim zaczęto stosunkowo niedawno, a przynajmniej niedawno ogłoszono informacje o pracach nad nim. Producent zapewne zaczął pracę nad nowym Cosmic zdecydowanie wcześniej, bo można było trafić na uwagi w stronę środowiska Gnome. Producent chce się odciąć od tego środowiska, bo ogranicza ono na pewnych etapach. Stworzenie własnego rozwiązania przyniesie większe możliwości, elastyczność i kontrolę nad całością.

Na początek dowiedzieliśmy się, że nowa wersja środowiska Cosmic przynosi zmianę podejścia w wyszukiwaniu. Wyszukiwarka systemowa będzie widoczna na pasku tytułowym. To jest bardzo dobra wiadomość, bo dzięki temu pasek wyszukiwania ma być dostępny we wszystkich etapach systemu. Zmiana na wielki plus. Dalej mamy zmiany kosmetyczne, przynajmniej na tym etapie. Widać to na powyższym zdjęciu.

Nie ma zdecydowanego oddzielenia paska tytułowego okna od reszty treści. Wszystko jest spójne. Tutaj akurat zdania mogą być podzielone, ale muszę przyznać, że wygląda to dosyć estetycznie. Zmiany dotkną również Pop Launcher (program uruchamiający). Jednak tutaj doszło do niewielkich zmian i będzie on wyglądał podobnie do obecnego. Został on przepisany, ale podstawy wyglądu zachowano.

Tak samo jest w przypadku listy aplikacji o paska do uruchamiania aplikacji (dock). Wszystko to wygląda podobnie i dochodzi do zmian kosmetycznych, takich jak żółte elementy po zaznaczaniu aplikacji (główny motyw kolorystyczny Pop!OS). Do tego zdecydowano się na zmniejszenie pewnych elementów żeby sprawiały wrażenie bardziej kompaktowych. Pod powierzchnią wiemy, że te rzeczy zostały napisane w GTK, ale programiści szukają innego rozwiązania. Więc mowa tutaj o bardzo wczesnym etapie tworzenia.

Więcej informacji zobaczycie na stronie https://blog.edfloreshz.dev/articles/linux/system76/rust-based-desktop-environment/

Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane

Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

Skomentuj mój tekst