Dosłownie parę dni temu mogliśmy zobaczyć namiastkę działania Copilot AI dzięki wpisowi w Windows Latest. Dziś już wiemy, że każdy może zapoznać się z tą technologią, ponieważ jest ona dostępna w aktualizacji poprzez Niejawny program testów Windows. Teraz przyjrzyjmy się podstawowym informacjom odnośnie aktualizacji i jak ją pobrać.

Uwaga. Decydując się na udział w programie musicie się zgodzić na wysyłanie jeszcze większej dawki swoich danych do firmy Microsoft. Jeśli prywatność u was stoi wyżej niż nowe rozwiązania to nie polecam brania udziału w programie. Ewentualnie, można rozważyć wyrażenie zgody na udział w programie i wysyłanie danych, a po pobraniu aktualizacji wycofać się z tej zgody.

Zrzut ekranu 2023 06 30 135204

Najważniejsze nowe funkcje:

 • Windows Copilot.
 • Nowa strona główna w Ustawieniach.
 • Ulepszone przywracanie aplikacji.
 • Wsparcie dla dodatkowych formatów archiwów.
 • Ulepszony mikser głośności w Szybkich ustawieniach.

Jeśli interesuje Cię temat AI zapoznaj się z tematem “Ciekawe narzędzia AI dla twórców“.

Warto też zaznaczyć, że aktualizacja jest dostępna dla wszystkich biorących udział w programie. Jednak usługa Copilot AI udostępniana jest stopniowo dla użytkowników zarejestrowanych w programie. Więc jeśli jesteś jego uczestnikiem i nie widzisz jeszcze usługi Copilot AI, musisz jeszcze poczekać

[We are beginning to roll this out, so the experience isn’t available to all Insiders in the Dev Channel just yet as we plan to monitor feedback and see how it lands before pushing it out to everyone.]  

Zrzut ekranu 2023 06 30 103103 jpg

Współpraca z Bing Chat i DALL-E 2

Oprócz rozmów, Copilot będzie również obsługiwał tworzenie obrazów AI za pomocą modelu DALL-E 2 od OpenAI, tej samej technologii, która jest używana w Bing Image Creator. Niektóre funkcje zapowiedziane w zeszłym miesiącu, takie jak obsługa wtyczek firm trzecich, nie są dostępne w tej wstępnej wersji podglądowej. Późniejsze wersje będą również miały możliwość dostosowywania szerszego zakresu ustawień systemu Windows. Na ten moment Copilot AI nie ma pełnego zastosowania w Windows 11. Jestem w trakcie testowania, ale widać, że początki są obiecujące.

copilot test

Osadzenie Copilot w systemie operacyjnym

Integracja Copilot na poziomie systemu operacyjnego pozwoli mu na zmianę niektórych ustawień Windows i wykonanie niektórych poleceń, co może zaoszczędzić mniej technicznym użytkownikom wysiłku związane z przeszukiwaniem aplikacji Ustawienia lub uczeniem się skrótów klawiszowych. Przykładowo, Copilot może włączyć tryb ciemny, tryb „Nie przeszkadzać” lub wykonać zrzut ekranu.

Reklamy Bing w Copilot

Copilot zostanie również wypuszczony na rynek z reklamami Bing. Microsoft będzie wyświetlał reklamy, które firma uważa za odpowiednie. Copilot podlega tym samym warunkom prywatności, które obowiązują dla reszty Bing. To było do przewidzenia. Technologia nie jest tania, a zostaje udostępniona „za darmo”. Tak samo było w przypadku Czatu Bing, gdzie po pewnym czasie również zobaczyliśmy reklamy.

Windows Copilot – więcej funkcji w przyszłości

Według bloga Microsofta, „w miarę upływu czasu funkcje będą dodawane, gdy będziemy doskonalić doświadczenie Windows Copilot z użytkownikami testującymi system Windows”. To oznacza, że w przyszłości można spodziewać się kolejnych aktualizacji i ulepszeń funkcji Copilot. Tutaj podejrzewam, że

Jak uruchomić Copilot AI w Windows 11.

W tym tygodniu dla użytkowników z kanału Dev została udostępniona nowa wersja testowa Windows 11 Insider Preview o numerze kompilacji 23493, która umożliwia przetestowanie Copilot. Po zainstalowaniu aktualizacji użytkownicy mogą nacisnąć kombinację klawiszy Windows + C, aby otworzyć kolumnę Copilot po prawej stronie ekranu. Copilot korzysta z tego samego konta Microsoft, którego używasz w reszcie systemu operacyjnego. Nie jest jasne, czy będzie działać bez konta Microsoft, jednak do tej pory wersja testowa wymagała rejestracji i logowania.

Zrzut ekranu 2023 06 30 100625

Żeby otrzymać tę aktualizację musicie udać się do Ustawienia/ Windows Update. Tam wchodzicie w Niejawny program testów Windows. Rejestrujecie się za pomocą konta Microsoft. Jeśli do Windowsa logujecie się za pomocą np. konta Outlook lub Live, to wybieracie je podczas rejestracji. W innym przypadku musicie się zalogować lub założyć konto od nowa.

Zrzut ekranu 2023 06 30 100720 jpg

Żeby otrzymać najnowszą aktualizację musicie zaznaczyć Kanał deweloperów. Kiedyś korzystałem przez długi czas programu testów i aktualizacje przez ten kanał nie wpływały na pracę komputera, w sensie nie były problematyczne. Jednak, gwarancji nie ma, że Microsoft nie wypuści jakiejś aktualizacji, która wam się nie spodoba.

Po zainstalowaniu aktualizacji Windows 11 Insider Preview o numerze kompilacji 23493 zostanie poproszeni o restart komputera. Jednak, ważne jest jeszcze to, że po jednym restarcie możecie nie widzieć aplikacji Copilot AI. Wykonajcie kolejny restart i powinna się pojawić. Windows automatycznie powinien dodać ją do paska zadań. Ewentualnie możecie ją uruchomić za pomocą kombinacji klawiszy Windows (Super key) + C.

Zrzut ekranu 2023 06 30 134653 jpg

Inne zmiany w Windows 11 Insider Preview

 • Nowa strona główna w Ustawieniach – nowa funkcja, która oferuje dynamiczne i spersonalizowane doświadczenie, które zapewnia przegląd urządzenia, szybki dostęp do kluczowych ustawień i pomaga zarządzać kontem Microsoft.
 • Ulepszone przywracanie aplikacji – nowa funkcja, która pozwala przywrócić piny aplikacji na pasku zadań i menu Start, w tym aplikacje pulpitu, które nie zostały zainstalowane ze Sklepu Microsoft.
 • Wsparcie dla dodatkowych formatów archiwów – nowa funkcja, która pozwala czytać archiwa w formatach takich jak .7Z, .rar, .tar.gz i .tar.bz2 za pomocą projektu open-source libarchive.
 • Ulepszony mikser głośności w Szybkich ustawieniach – nowa funkcja, która pozwala na szybką personalizację dźwięku na poziomie poszczególnych aplikacji, z dodatkową kontrolą nad zmianą urządzeń w locie. Dodano również nowy skrót klawiszowy (WIN + CTRL + V), który przenosi użytkownika bezpośrednio do miksera głośności.

Oprócz Copilota, nowa wersja Windows 11 Insider Preview wprowadza wiele innych zmian i poprawek. Aplikacja Ustawienia otrzymuje nową „stronę główną” z „kartami”, które dostarczają informacji o różnych rzeczach lub pozwalają szybko zmieniać często używane ustawienia. Jednak niektóre z tych kart dotyczą usług konta Microsoft, takich jak Microsoft 365, OneDrive, ustawienia subskrypcji Xbox i odzyskiwanie konta. Inne karty pokażą podłączone urządzenia Bluetooth, umożliwią szybką zmianę motywu pulpitu i będą udzielać porad dotyczących dostosowywania ustawień.

settings homepage 1024x758 1

Przeprojektowano stronę główną w Ustawieniach, która teraz przedstawia ważne i spersonalizowane informacje. Zapewnia przegląd urządzenia, szybki dostęp do kluczowych ustawień i pomaga zarządzać kontem Microsoft.  

W nowym menu pokazywane są interaktywne karty, które reprezentują różne ustawienia związane z urządzeniem i kontem, pogrupowane według najważniejszych dostępnych funkcji. Każda karta jest zoptymalizowana tak, aby oferować najbardziej istotne informacje i elementy sterujące na wyciągnięcie ręki. W tej wersji zobaczysz do siedmiu kart, a wkrótce pojawią się kolejne.  

Zrzut ekranu 2023 06 30 121421

Oto przegląd każdej karty: 

 1. Zalecane ustawienia: Ta karta dostosowuje się do konkretnych wzorców użytkowania, zapewniając terminowe i odpowiednie opcje ustawień. Został zaprojektowany, aby usprawnić zarządzanie ustawieniami i zaoszczędzić czas. 
 2. Przechowywanie w chmurze: Zapewnia przegląd wykorzystania pamięci masowej w chmurze i informuje, kiedy zbliżasz się do granic pojemności konta. 
 3. Odzyskiwanie konta: Pomaga zwiększyć bezpieczeństwo konta Microsoft, pomagając w dodawaniu dodatkowych informacji odzyskiwania, dzięki czemu nigdy nie zablokujesz swojego konta, nawet jeśli zapomnisz hasła. 
 4. Personalizacja: Szybka zmiana motywu, tła, kolorów jednym kliknięciem.
 5. Microsoft 365: zapewnia szybki wgląd w stan subskrypcji i korzyści, a także możliwość podejmowania kluczowych działań bezpośrednio w Ustawieniach zamiast przechodzenia do sieci Web. 
 6. Xbox: Podobnie jak w przypadku karty Microsoft 365, możesz wyświetlać stan subskrypcji i zarządzać nią w aplikacji Ustawienia. 
 7. Urządzenia Bluetooth: Aby uprościć zarządzanie urządzeniami Bluetooth, wyłożono je na pierwszy plan, dzięki czemu możesz szybko uzyskiwać dostęp do ulubionych urządzeń obsługujących technologię Bluetooth i łączyć się z nimi. 

Możesz podejmować szybkie działania bezpośrednio z tej strony za pomocą jednego kliknięcia, dzięki czemu zarządzanie urządzeniami i kontami jest szybsze. Podczas korzystania z urządzenia strona główna dostosowuje się ono w celu zapewnienia najbardziej istotnych i przydatnych informacji na podstawie sposobu użytkowania i preferencji. 

Obsługa skompresowanych archiwów

Nowa wersja Windows 11 Insider Preview wprowadza również obsługę skompresowanych archiwów innych niż standardowy format .zip. Dzięki otwartoźródłowej bibliotece libarchive, Windows 11 będzie teraz obsługiwał odczytywanie plików .tar, RAR, 7-zip i innych formatów.

Windows Copilot to nowa funkcja Windows 11, która wprowadza AI do systemu operacyjnego firmy Microsoft. Dostępny w najnowszej wersji Windows 11 Insider Preview dla użytkowników z kanału Dev, Copilot ma za zadanie ułatwić interakcję z systemem operacyjnym, obsługiwać różne polecenia i tworzyć obrazy AI. Copilot jest również wyposażony w reklamy Bing i zostanie rozwinięty w przyszłości o dodatkowe funkcje. Ta nowa funkcja wprowadza innowacyjne możliwości do Windows 11 i zapowiada kolejny krok w kierunku coraz bardziej inteligentnych systemów operacyjnych.

 

Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane

Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

Skomentuj mój tekst