Brave – synonim bezpieczeństwa i prywatności w przeglądaniu internetu? Tworzy swoją wyszukiwarkę. Chce konkurować z Google, ale walutą ma być prywatność.

Jeśli nie znacie firmy Brave, to warto trochę poczytać o niej, bo w swoich rękach posiada interesujący produkt – przeglądarkę Brave. Przy okazji opisywania alternatywnych produktów dla Google, wspominałem o Brave Browser.

Brave Search – konkurencja dla Google.

Brzmi świetnie. Zapowiedzi Brave również są fenomenalne. Tylko razi mnie kilka rzeczy w tym przypadku. Na początku dodam, że trzymam kciuki za projekt, bo duża konkurencja zawsze wpływa pozytywnie na doświadczenia użytkowników.

Ale…

Brave Search i Brave Browser to pierwsza w branży niezależna, chroniąca prywatność alternatywa dla Google Chrome i Google Search, które polegają na śledzeniu użytkowników w witrynach i mają odpowiednio 70% i 92% udziału w rynku.

Tak chwali się producent przeglądarki i tworzonej wyszukiwarki. Problem w tym, że wprowadza w błąd, bo nie jest to pierwsza w branży niezależna alternatywa. Dodają jeszcze, że chodzi o przeglądarkę i wyszukiwarkę na komputery i urządzenia mobilne. To prawda, Duck Duck Go nie posiada przeglądarki na komputery. Jednak Brave nie posiada również wyszukiwarki, którą już się chwali.

Na ten moment mowa o projekcie, który dopiero wystartuje. Mamy 4 marca 2021 i wiemy tylko tyle, że Brave wykupił Tailcat – firmę, która stworzyła otwartą wyszukiwarkę Cliqz. Tutaj nie ma co rozpisywać się nad tym rozwiązaniem w tej chwili, bo jest to anonimowy produkt.

Kiedy zobaczymy wyszukiwarkę Brave?

Firma już ogłasza, że będzie pionierem jeśli chodzi o prywatną alternatywą Google. Z tym się nie mogę się zgodzić na ten moment, ale może faktycznie będą pierwsi. Najważniejsze jest jednak żeby wszystko się udało, a do tego długa droga.

Wiemy, że sukces wyszukiwarek niesiony jest na barkach użytkowników. Na początek wyszukiwarka Brave będzie dostępna tylko w ich przeglądarce i to jako druga lub trzecia opcja. To jest dobre podejście, bo najpierw trzeba zdobyć dane i informacje od użytkowników, by później zaproponować dobre wyniki.

Brave Search ujrzy światło dzienne jeszcze w pierwszej połowie 2021 roku. Jednak poczekamy jeszcze długo aż stanie się główną wyszukiwarką w przeglądarce Brave. Wystarczy spojrzeć na Duck Duck Go i zobaczyć ile czasu zajmuje zbieranie odpowiednich danych w celu zaoferowania dobrych wyników wyszukiwania, a mowa o w miarę popularnych rozwiązaniu.

Brave – synonim bezpieczeństwa i prywatności?

Tutaj mamy trochę kontrowersji. Wiele osób będzie bronić produktu Brave i trochę ich rozumiem. Nie wszyscy chcą czytać o tym, że ich ulubiona przeglądarka nie jest najlepsza na świecie. Nie ma takiej.

Jeśli jednak Brave tak mocno reklamuje się jako prywatna i bezpieczna przeglądarka, to powinna dbać o użytkowników i ich słuchać. Z tym ostatnim miała problem w ubiegłym roku.

Wystarczy przypomnieć jedną sprawę, w której Brave dodawał swoje reflinki do paska wyszukiwarki. Użytkownicy zgłaszali to kilka razy, ale dopiero chyba po zgłoszeniu większej ilości zajęto się sprawą. Głośniej zrobiło się gdy na większą skalę zgłaszano automatyczne reflinki do strony binance.us.

Tutaj odpowiedź Brave: https://mobile.twitter.com/BrendanEich/status/1269313200127795201

Tutaj jedno ze zgłoszeń: https://mobile.twitter.com/cryptonator1337/status/1269260767913795584

Rozumiem chęć zarabiania na produkcie i dodawanie reflinków, ale nie rozumiem załatwienia sprawy w ten sposób. Gdyby twórcy wyjaśnili taki zabieg użytkownikom, to pewnie nie byłoby takiej afery.

Do tego dochodzi jedna z ostatnich wpadek.Chodzi o prywatne okna z obsługą sieci Tor. Nie jest to wątek by tłumaczyć każdemu o co chodzi w sieci Tor. Jednak warto wspomnieć, że służy do anonimowego przeglądania internetu.

"Operatorzy utrzymują wirtualną sieć złożoną z ruterów cebulowych, zapewniającą anonimowość zarówno w sensie ukrycia lokalizacji użytkownika, jak też możliwości udostępniania anonimowych ukrytych usług." (Wikipedia)

Ta funkcja w przeglądarce Brave okazała się nie taka prywatna, jakby chcieli tego użytkownicy. Początkowo oczekiwano, że ta poprawka pojawi się w Brave Browser Beta 1.21.x, ale twórca Brave Browser, Yan Zhu, napisał na Twitterze, że poprawka zostanie przeniesiona do następnej stabilnej wersji.

Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane

Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

Skomentuj mój tekst