Na różnych blogach (między innymi Tabletowo) zaczęto informować, że Asus przestanie pozwalać odblokowywać bootloader w smartfonach Zenfone 9 i Zenfone 10. Jednak, jest to informacja nieprawdziwa i sam producent zdecydował się ją zdementować.

Co to jest bootloader?

Odblokowanie bootloadera to pierwszy krok do zainstalowania niestandardowego oprogramowania na telefonie. Bootloader to program, który uruchamia system operacyjny podczas włączania telefonu. Jeśli bootloader jest zablokowany, nie możesz zmienić systemu operacyjnego lub zainstalować innego ROM-u. Jeśli bootloader jest odblokowany, możesz wgrywać dowolne oprogramowanie, które jest kompatybilne z twoim telefonem.

Niestety, większość producentów nie oferuje możliwości odblokowania bootloadera na swoich telefonach. Powód jest prosty: chcą utrzymać kontrolę nad tym, co użytkownicy robią ze swoimi urządzeniami. Twierdzą też, że odblokowanie bootloadera obniża bezpieczeństwo i stabilność telefonu oraz unieważnia gwarancję.

Jednak, Asus należy do mniejszości i pozwala na takie zabiegi. Firma od lat wspiera społeczność modderów i oferuje narzędzie do odblokowywania bootloadera na swoich telefonach. Dzięki temu możesz cieszyć się pełną wolnością wyboru i dostosowywać swój telefon do własnych potrzeb i preferencji.

Asus planuje udostępnić narzędzie do odblokowywania bootloadera dla Zenfone 10 w III kwartale tego roku. Co do Zenfone 9, jego narzędzie do odblokowywania bootloadera i kod źródłowy jądra zostały wydane niedługo po jego premierze w sierpniu ubiegłego roku. Jednak obecnie narzędzie jest niedostępne z powodu konserwacji, więc musisz poczekać na jego naprawę.

Co ciekawe, Asus nie udostępnił jeszcze narzędzia do odblokowywania bootloadera ROG Phone 7 również miesiące po tym, jak telefon trafił do sprzedaży. Możliwe, że narzędzie do odblokowywania bootloadera Asus będzie dostępne dla ROG Phone 7 w III kwartale wraz z Zenfone 10.

Odblokowanie bootloadera w smartfonach Asus Zenfone 9, Zenfone 10 oraz ROG Phone 7 to dobra okazja, aby sprawić, że Twój telefon będzie działał dokładnie tak, jak chcesz. Będzie można zainstalować wiele ciekawych modyfikacji i niestandardowych ROM-ów, które zmienią wygląd i funkcje telefonu. Jeśli jesteś fanem personalizacji i eksploracji, na pewno będzie kusić Cię taka możliwość. Pamiętaj jednak, że odblokowanie bootloadera to bardziej komplikowana zabawa i wymaga ostrożności i świadomości. Zanim to zrobisz, zapoznaj się z ryzykami i konsekwencjami, które to niesie. Robisz to na własne ryzyko.

Tutaj dowiesz się jak odblokować bootloader i zrootować smartfona na przykładzie Google Pixel 6a. Jeśli zdecydujesz się już na zmianę oprogramowania, to na pierwszym miejscu wziąłbym pod uwagę system Lineage OS. Jest to bardzo dobre i zaawansowane oprogramowanie. Nie cierpi na problemu wieku dziecięcego, a to oznacza, że większość rzeczy powinna działać bez problemów. Później powinieneś zastanowić się nad aplikacjami, które zastąpią rozwiązania od Google, bo prędzej czy później coś pójdzie nie tak. Nie wszystko działa w 100%, a na pewno nie usługi Google.

Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane

Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

Skomentuj mój tekst