W sieci znowu trafiłem na bardzo ciekawą mapę.  Tym razem jest to interaktywna mapa rzymskich amfiteatrów zbudowanych w Europie i północnej Afryce, które powstały panowania Cesarstwa Rzymskiego. Panowanie to było bardzo długie więc amfiteatrów na mapie jest dużo. Nie próbujcie szukać w Polsce, ale i tak warto zajrzeć do mapy, bo oferuje kilka ciekawych funkcji.

Mapa przedstawia amfiteatry w zależności od pojemności. Na głównej stronie mamy podgląd mapy z warstwą dotyczącą amfiteatrów. Natomiast po prawej stronie znajdują się dwa pomocnicze okienka z mapami, dla których można dowolnie zmieniać motywy. Są one bardziej informacyjne, ale jeśli w jednej z nich ustawicie mapę Google hybrydową, to pojawi się podgląd satelitarny. W większości przypadków będzie widoczne z jakim obiektem mamy do czynienia.

mapy rzymskie jpg

Oczywiście, wiele z tych budynków zniknęło z powierzchni ziemi, a po nich pozostały tylko punkty na interaktywnych mapach. Dlatego też czasami po zbliżeniu na mapie satelitarnej nie ukaże się żadna budowla. Jednak, możecie się o niej dowiedzieć dzięki informacjom umieszczonym na stronie. Autor postanowił pogrupować punkty według chronologii powstawania amfiteatrów. Dodatkowo po wybraniu obiektu pojawi się rok budowy, lokalizacja i odnośnik do większej dawki informacji na stronie Pleisades.

Mapa została utworzona na podstawie danych Sebastiana Heatha. Linki do informacji i danych znajdziecie nad interaktywną mapą, na stronie projektu.

Kolejny raz z pomocą przychodzi blog Maps Mania, który dodatkowo podrzuca ciekawy projekt – mapę. Nawiązując do powyższej interaktywnej mapy przypomina o innej, dzięki której można wyobrazić sobie jak długo zajmowało pokonanie odległości w tamtych czasach.Wejdź na stronę mapy OmnesViae: Roman Routeplanner, aby dowiedzieć się, ile czasu mogła zajmować podróż między dowolnymi dwoma amfiteatrami, które znajdziesz na pierwszej mapie. Jest to ciekawe planowanie trasy, które pozwala poruszać się po Cesarstwie Rzymskim za pomocą dróg i szlaków żeglugowych dostępnych dla starożytnych Rzymian. Dosyć interesujące jeśli spróbujecie wyobrazić sobie tamte czasy.

Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane

Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

Skomentuj mój tekst