Apple i dobry tani smartfon? Jedno gryzie się z drugim. Co prawda, w 2022 roku doczekaliśmy się premiery „taniego” smartfona iPhone, ale ciężko pisać o nim, że był dobry. Apple poszło na bardzo duży kompromis, żeby nie napisać, że przesadzili z ustępstwami.

Dlaczego iPhone SE 2022 był słaby?

Wady iPhone SE 2022. Oto kilka z nich:

 1. Wyświetlacz: iPhone SE 2022 jest wyposażony w 4,7-calowy IPS LCD o niskiej rozdzielczości (1334 x 750 pikseli). W porównaniu do innych nowoczesnych smartfonów piksele mogą być bardziej widoczne, a jakość obrazu może nie być tak ostra.
 2. Aparat fotograficzny: iPhone SE 2022 ma pojedynczy aparat i nie oferuje takiego samego poziomu jakości zdjęć, jakie można znaleźć w bardziej zaawansowanych modelach iPhone. Brak tu również zaawansowanych funkcji, takich jak tryb nocny czy zoom optyczny.
 3. Bateria: W porównaniu do innych modeli iPhone, bateria iPhone SE 2022 może być dość słaba. Dla osób korzystających intensywnie z telefonu może być konieczne częstsze ładowanie w ciągu dnia.
 4. Wygląd i wzornictwo: iPhone SE 2022 ma podobny wygląd do wcześniejszych modeli iPhone 8, co może być nieatrakcyjne dla tych, którzy preferują nowszy i bardziej nowoczesny wygląd.

Mimo tych wad iPhone SE 2022 nadal oferuje pewne zalety, takie jak szybki procesor, aktualizacje oprogramowania przez wiele lat, solidną jakość wykonania i wsparcie dla ekosystemu Apple. Jednak większość tych zalet pokryte są większymi wadami.

Nowy iPhone SE 2024 (?).

Wiele skazuje na to, że nowy iPhone SE będzie czerpać dużo z flagowych smartfonów. Plotki niosą, że znajdzie się tam miejsce dla funkcji zarezerwowanych dla przyszłych smartfonów iPhone 15.

Wygląd nowego iPhone’a SE ma nawiązywać do ubiegłorocznego iPhone’a 14. W nowej odsłonie tańszego smartfona Apple nie zobaczymy Dynami Island, tylko klasyczne wcięcie. Jednak, „SE” ma otrzymać nowy przycisk akcji, który zadebiutuje wraz z „piętnastkami”. O co chodzi?

Z lewego boku zniknąć ma dobrze znany przełącznik dzwonka/wyciszenia, który zostanie zastąpiony przez „przycisk akcji”. Ta innowacja wpisuje się w ewolucję designu iPhone’a, której celem jest maksymalne uproszczenie i optymalizacja interakcji użytkownika z urządzeniem.

Wspomniany „przycisk akcji” miałby pozwolić na szybki dostęp nie tylko do opcji wyciszenia iPhone’a, ale także do wybranych funkcji i narzędzi. Możliwość personalizacji tego przycisku pod kątem preferencji użytkownika otwiera całą gamę nowych możliwości. Nie jest to jakaś rewolucja w projektowaniu smartfonów, bo podobne rozwiązania widzieliśmy już u konkurencji z Androidem.

Dzięki serwisowi MacRumors możemy dowiedzieć się, na czym miałyby polegać wspomniane akcje nowego przycisku. Są to oczywiście domysły:

 • Dostępność – opcja prawdopodobnie zapewni dostęp do różnych funkcji ułatwień dostępu, takich jak VoiceOver, Zoom czy AssistiveTouch,
 • Skróty – dostęp do skrótów utworzonych w aplikacji Skróty.
 • Tryb cichy – najpewniej działanie identyczne, jak w przypadku obecnego przełącznika,
 • Aparat – uruchomienie aplikacji Aparat,
 • Latarka – uruchomienie latarki,
 • Skupienie – włączenie/wyłączenie trybu Skupienia,
 • Lupa – najpewniej uruchomienie aplikacji Lupa, aby używać aparatu iPhone’a do powiększania małego tekstu lub obiektów,
 • Tłumacz – uruchomienie aplikacji Tłumacz,
 • Notatki głosowe – rozpoczęcie nagrywania notatki głosowej.

Nowy iPhone SE — kiedy premiera?

Według obecnych informacji iPhone SE 4. generacji ma zadebiutować w 2024 roku. Czy tak się stanie? To już są zbyt daleko idące plotki i domysły, o których nie chciałbym pisać.

Jestem tylko ciekawy, jak Apple wyceni nowego iPhone’a SE.

  Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

  Dołącz do klubu Androidowy!
  Jest nas 500+

  * wymagane

  Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

  Skomentuj mój tekst