Po dziwnych ruchach, które związane były z systemem beta Androida 14, Google zamierza wrócić na właściwe tory z nadchodzącym Androidem 15. Pierwsza wersja Developer Preview Androida 15 jest już dostępna, zapowiadając szereg zmian skierowanych głównie do deweloperów. Google ujawniło harmonogram wydawania Androida 15.

Zobacz również: Najlepszy smartfon Samsung Galaxy w 2024 roku.

Tym razem obiecuje, że proces wydawniczy przebiegnie zgodnie z planem z ostatnich lat, obejmując dwie wersje Developer Preview i cztery wydania beta, z finalną stabilną wersją systemu spodziewaną po lipcu.

Pierwsza wersja Android 15

Pierwsza wersja Developer Preview Androida 15 jest już dostępna dla urządzeń Pixel, w tym Pixel 6, Pixel 6 Pro, Pixel 6a, Pixel 7, Pixel 7 Pro, Pixel 7a, Pixel Tablet, Pixel Fold, Pixel 8, Pixel 8 Pro, a także dla Emulatora Androida. To umożliwia szerokiemu gronu deweloperów przetestowanie nowości i przygotowanie aplikacji na nadchodzącą premierę systemu.

harmonogram android 15

Pierwsza wersja Developer Preview Androida 15 zawiera kilka kluczowych zmian dla deweloperów, zwiastujących nadchodzące innowacje w ekosystemie Android. Oprócz technicznych szczegółów wprowadzonych zmian, Google przedstawiło harmonogram wydawania Androida 15, zgodnie z którym deweloperzy otrzymają dwie wersje Developer Preview, po których nastąpią cztery wydania beta systemu. Stabilna wersja Androida 15 ma pojawić się w sprzedaży nieco później niż w lipcu.

Zgodnie z planem Google, drugi Developer Preview Androida 15 ukaże się w marcu, a pierwsze wydanie beta, przynoszące więcej zmian zorientowanych na użytkownika, pojawi się w kwietniu. Druga beta będzie dostępna w maju, prawdopodobnie zaraz po głównym przemówieniu otwierającym I/O 24.

Harmonogram Android 15

Platform Stability i optymalizacja aplikacji

Kluczowym momentem dla deweloperów będzie osiągnięcie „Platform Stability” w czerwcu 2024 roku. To wtedy Google zamierza sfinalizować wszystkie API i SDK, zapewniając, że nie będzie już więcej podstawowych zmian w systemie. To da deweloperom zewnętrznym czas na optymalizację ich aplikacji pod kątem nowego systemu, przed jego publicznym wydaniem.

Czwarta beta systemu ma zostać wydana w lipcu. Mimo że Google planuje wydanie czterech wersji beta Androida 15, ich liczba może wzrosnąć, podobnie jak w przypadku Androida 14 w zeszłym roku, który otrzymał niezaplanowaną piątą betę w drugim tygodniu sierpnia 2023 z licznymi poprawkami błędów, tuż przed oficjalnym wydaniem. W przypadku nieoczekiwanych błędów lub problemów możemy spodziewać się dodatkowych wydań beta.

Co nowego w Android 15?

Zwiększenie bezpieczeństwa i prywatności

Jedną z najbardziej oczekiwanych zmian w Androidzie 15 jest wprowadzenie nowej wersji interfejsów API – Privacy Sandbox. To ambitne przedsięwzięcie Google, mające na celu zwiększenie prywatności użytkowników podczas korzystania z internetu i aplikacji mobilnych. Privacy Sandbox ma za zadanie ograniczyć udostępnianie danych użytkowników stronom trzecim oraz zminimalizować wykorzystanie plików cookies. Google, dążąc do pełnego wyeliminowania ciasteczek, rozpoczął już wdrażanie alternatywnych rozwiązań w przeglądarce Chrome, a teraz te zmiany zostaną zintegrowane także z systemem Android.

Ulepszenia Aparatu i Wydajności Systemu

Android 15 przynosi również istotne usprawnienia w działaniu aparatu, dając użytkownikom większą kontrolę nad sprzętem fotograficznym i algorytmami obrazu. Nowości takie jak poprawiona kontrola podglądu obrazu w warunkach słabego oświetlenia czy regulacja intensywności światła flesza otwierają nowe możliwości dla miłośników mobilnej fotografii.

Oprócz tego, Google skupiło się na optymalizacji wydajności i energooszczędności systemu, wprowadzając interfejsy API Android Dynamic Performance Framework (ADPF). Dzięki temu deweloperzy gier i aplikacji o wysokich wymaganiach będą mogli lepiej współpracować z systemami zarządzania zasilaniem i temperaturą urządzenia, co przełoży się na efektywniejsze zarządzanie częstotliwością pracy CPU i GPU oraz optymalizację pracy procesów w tle.

Nowości i udoskonalenia w Androidzie 15

Android 15 wprowadza także szereg mniejszych, ale nie mniej ważnych innowacji. Ulepszona obsługa wirtualnych urządzeń MIDI pozwoli aplikacjom muzycznym działać jako urządzenia MIDI 2.0 podłączone do USB, otwierając przed muzykami nowe możliwości. Użytkownicy mogą również spodziewać się większej kontroli nad haptyką w klawiaturach oraz wibracjami towarzyszącymi zwiększaniu jasności ekranu.

Warto również wspomnieć o funkcjach, które zadebiutowały już w Androidzie 14 w wydaniach QPR2 Beta, takich jak przestrzeń prywatna czy monitoring stanu zużycia akumulatora – te funkcje będą kontynuowane i rozwijane w Androidzie 15.

Bez konkretnej daty premiery

Tak jak w przeszłości, Google nie podaje konkretnej daty ani ram czasowych dla premiery finalnej wersji Androida 15. Chociaż Android 12 i Android 13 zostały wydane w sierpniu, premiera Androida 14 została opóźniona do początku października. Podobną strategię może przyjąć Google w tym roku, wypuszczając Androida 15 na kompatybilne telefony Pixel dopiero na początku października, kiedy to prawdopodobnie zostanie zaprezentowany Pixel 9.

Wersję Developer Preview Androida 15 można zainstalować na telefonie Pixel już teraz. Jednak, jak sugeruje nazwa, jest to kompilacja skupiona na deweloperach, uboga w zmiany dotyczące użytkownika. Dlatego zaleca nie polecam takiego zabiegu. Lepiej poczekać na pierwsze wydanie beta w kwietniu, zanim zdecydujesz się na instalację Androida 15 na swoim urządzeniu.

Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane

Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

Skomentuj mój tekst