Reklama

Reklama Tracking Image Advertisement Tracking Exactag Tracking Adnxs Tracking

Windows 11 w wersji 23H2 pojawi się jesienią tego roku, a wraz z nią dużo nowości, na które czeka wielu użytkowników.

Wersja 23H2 jest jeszcze w fazie tworzenia i na pewno pojawi się więcej nowości, niż te opisane poniżej. Jednak, już teraz mamy na tyle dużo informacji o nowym wydaniu Windows 11, że warto przyjrzeć się tym zmianom. Ważne jest to, że aktualizacja będzie darmowa, tak samo jak poprzednie edycje.

Eksplorator plików – nowa wersja

windows menedzer plikow jpg

Najnowsza odsłona Eksploratora plików wygląda bardzo dobrze. Nie każdemu się spodoba, bo zmiana jest dosyć duża. Na pierwszy rzut oka będzie wyglądać jak przeglądarka internetowa. Część opcji przesunięto do góry (nawigacja), a pewne sprowadzono niżej (np. opcje sortowania i wyglądu). Niby kosmetyczna zmiana, ale wymaga nowych przyzwyczajeń. Musicie przyznać, że nowy wygląd trochę nawiązuje do przeglądarek internetowych.

Odświeżono wygląd galerii i w nowej wersji przeglądanie obrazów (np. z katalogu Onedrive) będzie bardziej przejrzyste. Dla mnie to zmiana na plus, bo wygląda to bardziej na czasie. Często korzystam z przeglądania obrazów w Windowsie, a tym bardziej z synchronizacji z Onedrive. Mam pełno zdjęć z aparatu Fujifilm i smartfona. Wprowadzenie tego typu usprawnień zaliczam na plus.

Kopia zapasowa systemu Windows 11

Nie wiem dokładnie jakie zmiany tutaj trafią. Szczerze mówią, to kopia zapasowa jest już dostępna w systemie Windows od jakiegoś czasu. Można to robić za pomocą konta Microsoft i Onedrive. Natomiast aplikacje (tylko to ze sklepu Microsoft) i Preferencje były synchronizowane już wcześniej.

Wiem, że pojawi się więcej opcji w zakładce kopia zapasowa. Możliwa będzie większa kontrola nad pewnymi zasobami i będzie to bardziej przejrzyste. Jednak, już teraz można korzystać z większości funkcji kopii zapasowej w Windows 11.

Grupowanie na pasku zadań – będzie można wyłączyć… znowu.

Jest jedna funkcja, która została usunięta w Windows 11. Chodzi o rozgrupowanie zadań/aplikacji na pasku zadań. Jak mnie to wkurza, kiedy mam uruchomione dwa dokumenty Worda i są one w jednej grupie na pasku. Oczywiście, mogę przełączyć się pomiędzy nimi skrótem Alt+Tab i jest to wygodne rozwiązanie, ale czasami szybciej mi kliknąć myszką na pasku zadań. Przynajmniej szybciej było w Windows 7 i Windows 10, bo już w najnowszym systemie nie ma takiej możliwości.

Microsoft postanowił jednak iść na rękę użytkownikom (łaskawie dziękuję) i przywróci możliwość rozgrupowania zadań na pasku zadań. Czyli jest to taka stara nowość.

Obsługa 7ZIP i RAR

windows 7zip i rar jpg

O tej nowości pisało pół świata. Hucznie głoszono, że Microsoft zabija aplikację WinRAR i do systemu wprowadza obsługę 7ZIP i RAR. Straszne rzeczy się dzieją. Z rynku może zniknąć aplikacja, za którą prawdopodobnie nikt nie płacił. To jest taki sam fenomen jak Total Commander. Przyznać się. Kto z Was kiedykolwiek wpłacić na te aplikacje?

Ciemny tryb w aplikacji Paint

Tutaj nie trzeba więcej wyjaśniać. Windows nie odpuszcza programu Paint i ja się z tego powodu cieszę. Często korzystam z tego rozwiązania. Szczególnie, kiedy chcę na szybko zmienić rozszerzenia, przyciąć obraz lub zmienić proporcje. Zdarza mi się zajrzeć do edycji z poziomu przeglądarki zdjęć, ale przyzwyczajenia tutaj wygrywają. Paint króluje u mnie w nawykach.

Windows Copilot

windows copilot

Chyba najważniejsza nowość z punktu widzenia Microsoft. Nadzieje, które pokładają w to rozwiązanie są ogromne. Podobno ma to zmienić obsługę systemów operacyjnych, ale ja nie wierzę w takie zapowiedzi. Na pewno będzie to ułatwiało dużo zadań, ale póki co nie podzielam wszystkich opinii programistów giganta. Coraz częściej korzystam z funkcji AI, bo to naprawdę spore ułatwienie w codziennej pracy i z niecierpliwością czekam na Windows AI Copilot – usługę, która ma zastąpić Cortanę.

Windows Spotlight

windows spotlight new treatment

Microsoft Uczestnicy programu Windows Insiders w kanale Dev mają obecnie możliwość przetestowania nowej wersji tapet pulpitu Windows Spotlight. Microsoft testuje nowe doświadczenie, które pozwala łatwo zobaczyć powiązane obrazy z bieżącym tłem i przełączyć się na nie, lub zobaczyć więcej informacji, takich jak znalezienie lokalizacji obrazu na mapie.

Dodatkowo, Windows Spotlight teraz obsługuje tapety 4K, co czyni tę funkcję bardziej użyteczną dla użytkowników z wyświetlaczami o wysokiej rozdzielczości.

Nowe emoji

Jak zwykle, coroczna aktualizacja systemu Windows 11 powinna również zawierać nowe emoji, które są zgodne z tegoroczną aktualizacją standardu Unicode Emoji, który teraz jest w wersji 15. Dodano nowe emoji, takie jak różowe lub czarne serce, nową twarz i kilka nowych zwierząt.

Microsoft również przeprojektował niektóre istniejące emoji, aby były łatwiejsze do rozpoznania.

Smart Inking

windows ink settings 1024x667 1

Microsoft zmienia sposób działania pisanie odręcznego (inking). Zamiast posiadać dedykowany panel do pisania odręcznego, gdzie tekst jest następnie przenoszony do pola tekstowego, teraz będzie możliwe pisanie bezpośrednio nad polem tekstowym, w którym chcesz dodać tekst. Dzięki temu będzie bardziej zbliżone do doświadczenia pisania na iPadzie i powinno się to wydawać bardziej naturalne.

Ta nowość została dodana niedawno do wersji Insider, więc istnieje możliwość, że nie zostanie uwzględniona w finalnej wersji.

Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane

Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

Skomentuj mój tekst