Nie ma co się oszukiwać, większość z nas wybiera dyski online niż tradycyjne nośniki. Chmury przejęły większą część rynku i wielu z nas zapomniała o dyskach zewnętrznych. Nie będę tutaj otwierał sporu, które rozwiązanie jest lepsze, które króluje nad innym, bo to nie ma sensu. Nie ma jednej odpowiedzi. Chmura ma swoje plusy i minusy, tak samo jak fizyczny nośnik. Tutaj zapraszam do wpisu, jeśli szukasz najlepszej chmury dla siebie.
Spis treści:
Specyfikacja dysku.
- Interfejs: USB-C 3.2 Gen. 2 x 2
- Pamięci: 3D TLC
- Pojemności: 1 TB
- Sekwencyjny odczyt danych: do 2000 MB/s
- Sekwencyjny zapis danych: do 2000 MB/s
- Wymiary: 65 x 35 x 12,3 mm
- Waga: 31 gramów
- W zestawie: przewód USB-C do USB-A, przewód USB-C do USB-C
Na wstępie muszę zaznaczyć, że nie jestem wyposażony w komputer z USB 3.2 Gen 2 x 2 , tylko USB 3.1 Gen 1. Więc na pewno nie mogłem osiągnąć pełnej prędkości dysku SE880. Testy wykonałem w trzech programach, które trochę różnią się metodologią, ale są na tyle popularne w sieci, że warto przyjrzeć im się z bliska.
Wydajność dysku ADATA Elite SE880 1 TB.
Na początku podłączyłem dysk do portu USB-A, który według producenta powinien obsługiwać standard 3.1 Gen 1 (inaczej 3.2 1×1). Niestety, ale napotkałem jakiś problem, bo moje wszystkie porty USB-A działały z prędkością USB 2.0. Teoretycznie, powinienem osiągać prędkość do 5Gb/s, ale wiadomo, że to tylko teoria. Jednak nawet nie zbliżyłem się do tych wartości, co pokazuje poniższy zrzut ekranu.
Na szczęście mam jeszcze port USB-C w standardzie 3.1 Gen 1 (inaczej USB 3.2 1×1). Nie wiem jak wy, ale ja powoli zacząłem gubić się w tych standardach.
Poniżej zrzut ekranu z testów z wykorzystaniem wspomnianego łącza USB-C -> USB-C.
Wyniki podskoczyły ponad dwukrotnie. Nie jest to szczyt możliwości dysku, ale w komputerze nie jestem w stanie sprawdzić maksymalnych jego osiągów. Dysk ADATA Elite SE880 można podłączyć do urządzeń mobilnych, ale nie udało mi się znaleźć sensownego benchmarka dla systemu Android.
Testy na pełnej prędkości wykonano na blogu instalki.pl i tam zapraszam do spojrzenia na wyniki.
Mobilność.
Dysk ADATA Elite SE880 jest ultra mobilny, bo waży zaledwie 31 gramów. Chyba więcej miejsca zajmują przewody, które są dołączane z dyskiem. Na szczęście przewody też są dosyć mobilne, bo są krótkie i mieszczą się w kieszeni bez problemów.
Dysk jest niesamowicie lekki dobrze wykonany, ale niektórym może przeszkadzać, że nie spełnia żadnej normy IP. Czegoś takiego można byłoby spodziewać się po tak małym dysku. Tym bardziej, że norma IP68 pojawiła się w dysku ADATA SE800. Nie traktuję tego jako wadę, ale gdyby mobilny dysk spełniał normy IP byłoby miło.
Cena i podsumowanie.
Dysk kosztuje około 273 zł i wydaję mi się, że nie jest to wygórowana kwota. Tym bardziej, że dostajemy naprawdę mały i poręczny sprzęt. Może sprawdzić się w trakcie wyjazdów, żeby szybko zgrać większą ilość zdjęć lub materiałów wideo. Oczywiście, jest to sprzęt raczej do amatorskiego wykorzystania.
Pamiętajcie, że ważne materiały warto trzymać w kilku miejscach, a taki dysk może wam w tym pomóc. Nigdy nie liczę na jedno rozwiązanie i też nie będę zachęcał do trzymania ważnych zdjęć i dokumentów tylko na dysku ADATA. Tego nawet nie polecam, przy żadnym rozwiązaniu. Jednak warto mieć przynajmniej dwa lub trzy nośniki, na których gromadzi się najważniejsze rzeczy.
Jeśli jednak nie jesteście w posiadaniu sprzętu z portami USB w najnowszych standardach, to spójrzcie na coś tańszego. Opisywanego dysku ADATA nie wykorzystacie w 100%, tak jak ja. Ale jeśli myślicie, że w najbliższym czasie zmienicie komputer na nowszy, to śmiało weźcie pod uwagę ten sprzęt.
2 komentarze
O kłerde, fajne to maleństwo
Bałbym się ze zgubie. Pamietam jak dyski ważyły jak ziemniaki