Jaka jest najlepsza przeglądarka na Androida? Czy w ogóle można stwierdzić istnienie takowej? Wybór najlepszej przeglądarki na Androida to temat, który wzbudza wiele dyskusji wśród użytkowników internetu. Niektórzy cenią sobie prywatność, inni stawiają na funkcjonalność, niektórzy szukają nowości, a jeszcze inni wolą sprawdzone, klasyczne rozwiązania. Mając do dyspozycji tak wiele opcji, wybór najlepszej przeglądarki może wydawać się trudny. Dzisiejszy przegląd ma na celu ułatwienie tego zadania, prezentując porównanie popularnych przeglądarek na Androida.

Sprawdź również:

Jeśli szukacie rankingu najbardziej prywatnych przeglądarek, to polecam strony:

Google Chrome – najpopularniejsza przeglądarka

Chrome to najpopularniejsza przeglądarka na świecie, zarówno na komputerach, jak i na smartfonach. Czy jest to najlepsza przeglądarka na Androida? Jest to przeglądarka od Google, która korzysta z silnika Blink. Chrome oferuje wiele funkcji, takich jak synchronizacja zakładek, historii i haseł z innymi urządzeniami, tryb incognito, tłumaczenie stron, obsługa gestów i kart, wbudowany czytnik kodów QR i wiele innych. Chrome jest też szybki i stabilny.

Jednak Chrome ma też kilka wad. Po pierwsze, Chrome nie jest najlepszy pod względem prywatności. Google zbiera wiele danych o użytkownikach i ich aktywności w sieci, co może być niepokojące dla niektórych osób. Po drugie, Chrome nie ma wielu opcji personalizacji i rozszerzeń. Mowa oczywiście o przeglądarce mobilnej, bo wersja komputerowa ma dostęp do rozszerzeń.

Trzeba jednak dodać, że nie jest to już ciężki i pamięciożerny Chrome, którego znamy z przeszłości. Przeglądarka przeszła przez ten czas duży lifting i działa bardzo dobrze na komputerach i smartfonach. Warto też zaznaczyć, że Google zablokował dostęp do rozszerzeń, które blokują reklamy na stronach. popularne adbloki nie są już dostępne w przeglądarce Chrome. Dla wielu z nas jest to dalej najlepsza przeglądarka na Androida i warto o tym pamiętać.

Zalety:

 • korzysta z silnika Chromium
 • ma wiele funkcji związanych z integracją i synchronizacją z innymi usługami Google
 • lekka i szybka

Wady:

 • brak rozszerzeń w aplikacji mobilnej
 • brak możliwości blokowania reklam
 • nie jest najlepsza pod względem prywatności

Google ChromeGoogle Chrome na Google Play

Firefox – najbardziej prywatna przeglądarka

Firefox to druga najpopularniejsza przeglądarka na świecie i jedna z najlepszych przeglądarek na Androida. Jest to przeglądarka od Mozilla Foundation, która korzysta z silnika Gecko. Firefox jest znany ze swojej dbałości o prywatność i bezpieczeństwo użytkowników. Oferuje wiele funkcji związanych z ochroną danych i blokowanie śledzenia. Dlatego dla wielu jest to najlepsza przeglądarka na Androida. Najlepsze połączenie prywatności i możliwości.

Firefox ma problemy z kompatybilnością z niektórymi stronami i aplikacjami. Nie jest to jakiś duży problem, ale można trafić na strony, które źle się wyświetlają. Mozilla ciągle poprawia silnik i dzięki im staraniom jest coraz lepiej. W ostatnim czasie otrzymaliśmy informacje o możliwości instalowania rozszerzeń, więc warto czekać na najnowsze odsłony.

Czy jest to najlepsza przeglądarka na Androida? Moim zdaniem nie, ale warto zainteresować się tą aplikacją, jeśli zależy wam na prywatności i chcecie wspierać alternatywne rozwiązania. Firefox idzie pod prąd i dzięki temu rozwiązaniu można mówić o lekkim uderzaniu w duopol Google i Microsoftu.

Zalety:

 • korzysta z własnego silnika Gecko
 • ma wiele funkcji związanych z ochroną prywatności i bezpieczeństwa użytkowników
 • jest stworzona przez organizację non-profit
 • posiada kilka rozszerzeń w mobilnej wersji

Wady:

 • może mieć problemy z kompatybilnością z niektórymi stronami i aplikacjami
 • brak wbudowanego tłumacza

FirefoxFirefox na Google Play

Samsung Internet – ciekawa alternatywa dla użytkowników Samsunga

Samsung Internet to przeglądarka od Samsunga, która korzysta z silnika Chromium. Przeglądarka internetowa Samsung ma interfejs dostosowany do języka projektowania One UI. Korzystanie z niej ma kilka zalet w porównaniu z Chrome, takich jak ulepszona ochrona przed śledzeniem, wybrane dodatki i układ przycisków dostosowany do wyższych telefonów.

Ma wiele ciekawych rozwiązań i dodatki, których nie oferuje Chrome i Edge. Pod tym względem przypomina trochę Firefox. Jednak, jeśli chodzi o możliwości i funkcje użytkownika idzie o krok lub kilka kroków dalej. Ma ciekawe tryby, które pozwalają na prywatne pobieranie plików, zabezpieczanie kart przeglądarki. Do tego dochodzi odtwarzanie materiałów w tle, a to jest duży plus dla użytkowników, którzy nie posiadają Youtube Premium.

Moim zdaniem byłaby to najlepsza przeglądarka na Androida, gdyby miała tylko swój odpowiednik na komputery. Wtedy mógłbym zapomnieć o swoim domyślnym wyborze.

Zalety:

 • korzysta z silnika Chromium
 • ma wiele funkcji związanych z optymalizacją i ułatwieniem korzystania na smartfonach Samsung
 • umożliwia instalowanie rozszerzeń z Galaxy Store
 • posiada odtwarzanie w tle

Wady:

 • jest dość ograniczona do systemu Android i urządzeń Samsung
 • nie jest najlepsza pod względem prywatności

Samsung InternetSamsung Internet na Google Play

Brave – bezpieczna i prywatna przeglądarka

Brave to przeglądarka od Brave Software, która korzysta z silnika Chromium. Jest to przeglądarka skupiona na prywatności i bezpieczeństwie użytkowników. Brave ma wbudowany bloker reklam i śledzenia, który chroni przed niechcianymi treściami i zwiększa szybkość ładowania stron. Brave ma też unikalną funkcję nagradzania użytkowników za oglądanie wybranych reklam za pomocą kryptowaluty BAT. Brave ma też wiele innych funkcji, takich jak obsługa Tor i VPN.

Jednak za przeglądarką Brave stoją nieuczciwe praktyki. Kilka lat temu ujawniono, że przeglądarka podstawiała swoje linki afiliacyjne, dzięki którym twórcy zarabiali w momencie zakupów użytkowników. Niby było to w 2020 roku, ale niesmak pozostał do tej pory.

Zalety:

 • korzysta z silnika Chromium
 • ma wiele funkcji związanych z ochroną prywatności i bezpieczeństwa użytkowników
 • zarabianie za oglądanie reklam (nie liczcie na wiele)

Wady:

 • może być nieco kontrowersyjna pod względem etyki i legalności swojego modelu biznesowego
 • może mieć problemy z kompatybilnością z niektórymi stronami i usługami

Samsung InternetSamsung Internet na Google Play

Opera – przeglądarka dla lubiących nowości

Opera to przeglądarka od Opera Software, która korzysta z silnika Chromium. Jest to przeglądarka znana ze swojej innowacyjności i funkcjonalności. Opera ma wiele unikalnych funkcji, takich jak wbudowany VPN, tryb oszczędzania danych, tryb turbo, tryb gier, tryb nocny, obsługa gestów i kart oraz wiele innych. Opera jest też szybka i stabilna.

Bardzo polecam żebyście sprawdzili przeglądarkę Opera. Dla wielu z was może to być najlepsza przeglądarka na Androida. Jednak musicie przyzwyczaić się do innowacyjnych i czasami nietypowych rozwiązań. Trzeba też pamiętać o tym, że wygląd Opery, to nie jest nic stałego. Twórcy potrafią obrócić się o 180 stopni, jeśli chodzi o obsługę i podejście do przeglądania internetu. Czasami efekt jest bardzo kiepski, ale zazwyczaj mamy do czynienia z czymś świeżym i bardzo ciekawym.

Zalety:

 • korzysta z silnika Chromium
 • ma wiele funkcji związanych z optymalizacją i ułatwieniem korzystania na smartfonach
 • umożliwia dostęp do sieci VPN i blokera reklam

Wady:

 • nie jest najlepsza pod względem prywatności
 • wprowadzane zmiany są zbyt częste, nawet te bardzo duże

OperaOpera na Google Play

DuckDuckGo – przeglądarka nastawiona na prywatność

DuckDuckGo to przeglądarka od DuckDuckGo Inc., która korzysta z silnika Chromium. Jest to przeglądarka stworzona przez twórców popularnej wyszukiwarki internetowej o tej samej nazwie. DuckDuckGo jest skupiona na prywatności i bezpieczeństwie użytkowników. Przeglądarka nie śledzi ani nie zbiera danych o użytkownikach i ich aktywności w sieci. Ma też wbudowany bloker reklam i śledzenia, który ocenia poziom prywatności każdej strony i pokazuje go użytkownikowi.

Jednak DuckDuckGo ma też kilka wad. Po pierwsze, jest to przeglądarka dość prosta i nie ma tak wielu zaawansowanych funkcji jak inne przeglądarki. Po drugie, DuckDuckGo może mieć problemy z kompatybilnością z niektórymi stronami i aplikacjami. Po trzecie, DuckDuckGo może być nieco wolniejsza niż inne przeglądarki.

Jednak warto dać jej szansę, bo może być najlepszą przeglądarką na Androida dla osób, które cenią bezpieczeństwo i prywatność w sieci. Na to nastawiają się twórcy tego rozwiązania.

Zalety:

 • korzysta z silnika Chromium
 • ma wiele funkcji związanych z ochroną prywatności i bezpieczeństwa użytkowników
 • DuckDuckGo i wszystko jasne

Wady:

 • jest dość prosta i nie ma tak wielu zaawansowanych funkcji
 • nie umożliwia instalowania rozszerzeń
 • może mieć problemy z kompatybilnością z niektórymi stronami i usługami

DuckDuckGoDuckDuckGo na Google Play

Microsoft Edge – taki lepszy Chrome

Edge to przeglądarka od Microsoftu, która korzysta z silnika Chromium. Jest to przeglądarka stworzona na bazie starej przeglądarki Internet Explorer, ale z wieloma ulepszeniami i nowymi funkcjami. Jest to chyba najbardziej rozbudowana przeglądarka na Androida i komputery. Tutaj muszę przyznać, że jest moim domyślnym wyborem na te urządzenia. Moim zdaniem jest to najlepsza przeglądarka na Androida.

Jeśli jednak zależy wam na prywatności, to tak samo jak w przypadku Chrome, tak tutaj musicie liczyć się ze zbiorem dużej porcji danych. Microsoft niczym się nie różni pod tym względem. Warto wyłączyć jak najwięcej opcji pozwalających chronić nasze dane.

Przeglądarka Edge ma wszystko czego można oczekiwać od mobilnej przeglądarki. Posiada wbudowany tryb blokowania reklam, ma tłumacza stron, dostęp do kolekcji, funkcję Drop. Ta ostatni pozwala na szybkie przesyłanie notatek pomiędzy aplikacją mobilną a komputerową.

Zalety:

 • korzysta z silnika Chromium
 • ma wiele zaawansowanych funkcji
 • jest szybka i stabilna
 • budowany tryb blokowania reklam

Wady:

 • nie jest najlepsza pod względem prywatności
 • brak rozszerzeń

Microsoft EdgeMicrosoft Edge na Google Play

Vivaldi – przeglądarka kombajn

Vivaldi to przeglądarka od Vivaldi Technologies, która korzysta z silnika Chromium. Jest to przeglądarka stworzona przez byłych pracowników Opery, którzy chcieli stworzyć przeglądarkę dla zaawansowanych użytkowników i entuzjastów. Vivaldi oferuje wiele funkcji związanych z personalizacją i dostosowaniem interfejsu i zachowania przeglądarki do własnych preferencji.

Przeglądarka Vivaldi to taki Chrome, ale z większą liczbą opcji personalizacji. Nic więcej moim zdaniem. Jeśli jednak lubicie przeglądarkę Chrome i szukacie czegoś bardziej rozbudowanego pod względem wyglądu, to przeglądarka Vivaldi będzie dobrym wyborem na Androida.

Zalety:

 • korzysta z silnika Chromium
 • jest bardziej konfigurowalna niż Chrome

Wady:

 • może być nieco wolniejsza
 • może być nieco skomplikowana dla początkujących użytkowników, przynajmniej wersja komputerowa

VivaldiPrzeglądarka Vivaldi na Google Play

Kiwi – mniej popularna alternatywa

Kiwi to przeglądarka od Geometry OU, która korzysta z silnika Chromium. Jest to przeglądarka stworzona przez niezależnego programistę z Nowej Zelandii, który chciał stworzyć przeglądarkę dla mobilnych użytkowników. Kiwi oferuje wiele funkcji związanych z optymalizacją i ułatwieniem korzystania z przeglądarki na smartfonach. Kiwi ma też wiele innych funkcji, takich jak tryb ciemny, blokowanie reklam i śledzenia, obsługa gestów i kart, możliwość instalowania rozszerzeń z Chrome Web Store i wiele innych.

Jednak Kiwi ma też kilka wad. Po pierwsze, jest to przeglądarka dość mało znana i nie ma tak dużej bazy użytkowników i wsparcia jak inne przeglądarki. Po drugie, Kiwi może mieć problemy z kompatybilnością z niektórymi stronami i aplikacjami. Po trzecie, Kiwi może być nieco mniej bezpieczny niż inne przeglądarki.

Zalety:

 • korzysta z silnika Chromium
 • ma wiele funkcji związanych z optymalizacją i ułatwieniem korzystania na smartfonach
 • umożliwia instalowanie rozszerzeń z Chrome Web Store

Wady:

 • jest dość mało znana i nie ma tak dużej bazy użytkowników i wsparcia
 • może mieć problemy z kompatybilnością z niektórymi stronami i aplikacjami
 • może być nieco mniej bezpieczna niż inne przeglądarki

KiwiPrzeglądarka Kiwi na Google Play

Puffin – jeszcze mniej popularna alternatywa

Puffin to przeglądarka od CloudMosa Inc., która korzysta z silnika Chromium. Jest to przeglądarka wykorzystująca technologię chmury do przyspieszania i ułatwiania korzystania z internetu. Puffin ma wiele funkcji związanych z optymalizacją i bezpieczeństwem korzystania z sieci. Puffin ma też wiele innych funkcji, takich jak tryb ciemny, blokowanie reklam i śledzenia, obsługa gestów i kart, możliwość odtwarzania plików Flash i wiele innych.

Jednak Puffin ma też kilka wad. Po pierwsze, jest to przeglądarka dość zależna od połączenia z internetem i jakości serwerów chmury. Po drugie, Puffin nie jest najlepszy pod względem prywatności i bezpieczeństwa. Puffin przechowuje wiele danych o użytkownikach i ich aktywności w sieci na swoich serwerach, co może być niepokojące dla niektórych osób. Po trzecie, Puffin ma ograniczony wybór rozszerzeń i motywów.

Zalety:

 • korzysta z silnika Chromium
 • wykorzystuje technologię chmury do przyspieszania i ułatwiania korzystania z internetu
 • umożliwia odtwarzanie plików Flash

Wady:

 • jest dość zależna od połączenia z internetem i jakości serwerów chmury
 • nie jest najlepsza pod względem prywatności i bezpieczeństwa
 • ma ograniczony wybór rozszerzeń i motywów

PuffinPrzeglądarka Puffin na Google Play

Tor – przeglądarka dla wtajemniczonych

Tor to przeglądarka od The Tor Project, która korzysta z silnika Firefox. Jest to przeglądarka stworzona przez grupę aktywistów i wolontariuszy, którzy chcieli stworzyć przeglądarkę dla anonimowych i bezpiecznych użytkowników. Tor oferuje wiele funkcji związanych z ochroną prywatności i bezpieczeństwa użytkowników. Tor ma też wiele innych funkcji, takich jak tryb ciemny, blokowanie reklam i śledzenia, obsługa gestów i kart, dostęp do sieci Tor i wiele innych.

Jednak Tor ma też kilka wad. Po pierwsze, jest to przeglądarka dość wolna i niestabilna. Tor korzysta z sieci Tor, która jest skomplikowana i opóźniona. Po drugie, Tor może mieć problemy z kompatybilnością z niektórymi stronami i aplikacjami. Tor blokuje wiele stron i usług, które mogą być niebezpieczne lub nielegalne. Po trzecie, Tor może być nieco skomplikowany dla początkujących użytkowników.

Zalety:

 • korzysta z silnika Firefox
 • ma wiele funkcji związanych z ochroną prywatności i bezpieczeństwa użytkowników
 • umożliwia dostęp do sieci Tor

Wady:

 • jest dość wolna i niestabilna
 • może mieć problemy z kompatybilnością z niektórymi stronami i usługami
 • może być nieco skomplikowana dla początkujących użytkowników

TorPrzeglądarka Tor na Google Play

Najlepsza przeglądarka na Androida – mój werdykt.

Z czystym sumieniem mogę polecić dwie przeglądarki. Na Androida, Windowsa i Linuxa. Jeśli jednak miałbym wybierać i zdecydować, jaka jest najlepsza przeglądarka na Android, to wybieram tylko Edge. To byłby mój wybór jeśli musiałbym korzystać tylko z jednej. Na szczęście mam możliwość korzystania z wielu aplikacji.

Osobiście korzystam z dwóch rozwiązań: Firefox i Edge. Najczęściej z tej drugiej, bo dosyć mocno zacząłem wykorzystywać usługi Microsoft. Tak mi jest wygodniej. Po wielu latach i wielu próbach całkowitego przejścia tylko na aplikacje open source i dbające o prywatność poddałem się. Nie ukrywam tego, bo w pewnym momencie wygrywa wygoda i stabilność działania. Nie porzuciłem całkowicie rozwiązań nastawionych na prywatność i jednym z nich jest właśnie Firefox. Do prywatnego użytku wykorzystuję właśnie tę przeglądarkę, ale jeśli mam pracować i pisać na blogu, to wybieram Edge. Firefox ma problemy, niewielkie, ale jednak, z niektórymi stronami internetowymi. Są one źle wyświetlane.

A jaka jest wasza najlepsza przeglądarka na Androida?

Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane

Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

Skomentuj mój tekst